środa, 28 listopada 2018

Posiedzenie Plenarne Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich

Posiedzenie Plenarne Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich

W dniach 22-23 listopada 2018 roku w Strasburgu odbyło się XIII Plenarne Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich.

Utworzona w 2005 roku Rada Konsultacyjna Prokuratorów Europejskich (CCPE), skupiająca 47 państw członkowskich jest organem doradczym Komitetu Ministrów Rady Europy. Wiodącą formą wypowiedzi CCPE są opinie przygotowywane dla Komitetu Ministrów Rady Europy, dotyczące funkcjonowania prokuratury i statusu prokuratorów w systemie wymiaru sprawiedliwości państwa prawa. 

W trakcie XIII Plenarnego Posiedzenia Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich przyjęty został dokument zatytułowany ,,Niezależność, odpowiedzialność i etyka prokuratorów”- oznaczony jako Opinia nr 13.

W opinii wskazano na konieczność przyjęcia uregulowań mających na celu stworzenie dla prokuratorów gwarancji pełnienia  funkcji z poszanowaniem ich niezależności  i w poczuciu odpowiedzialności za podejmowane działania, co wiąże się również z zapewnieniem odpowiedniego do ich misji statusu.

Podkreślono, że prokuratorzy są obowiązani przestrzegać zasad etyki, które powinny przybrać formę kodeksów etyki zawodowej. Państwa członkowskie winny wypracować mechanizmy wspomagające ich edukację w tym zakresie.

Nadrzędnym celem przyjętego dokumentu jest wzmocnienie zaufania społecznego do funkcjonowania prokuratur państw członkowskich poprzez promowanie  transparentności  ich działania.

W posiedzeniu uczestniczył prokurator z Biura Współpracy Międzynarodowej  Prokuratury  Krajowej.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-28
Data udostępnienia informacji: 2018-11-30
Liczba odsłon: 1 586