piątek, 07 sierpnia 2020

Poszukiwania podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą zakończone sukcesem

Poszukiwania podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą zakończone sukcesem

Wspólne działania Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu i funkcjonariuszy CBŚP doprowadziły do zatrzymania mężczyzny podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Mężczyzna poszukiwany był m.in. europejskim nakazem aresztowania.

Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, mężczyźnie ogłoszono zarzut kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie popełnili szereg oszustw.
Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Podawał się za Amerykanina
49-latek został zatrzymany w okolicach Lubania na Dolnym Śląsku. Tam ukrywał się mając już nową tożsamość. Przedstawiał się jako Amerykanin, ale posługiwał się dokumentami angielskimi. Prowadził bardzo wystawny tryb życia, przy czym nikt ze znajomych nie miał świadomości skąd pochodzą pieniądze. Zgromadzone w toku postępowania informacje wskazują, że jego majątek pochodził z oszustw.

Często zmieniał wizerunek

Jak wynika z poczynionych ustaleń, mężczyzna doskonale wiedział, że jest poszukiwany i często zmieniał swój wizerunek. Przypuszczenia potwierdziły się, gdy podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawniono zdjęcia z wizerunkiem poszukiwanego. Miał na nich różne fryzury, kolory włosów, styl ubioru, jak również czasem występował z zarostem oraz okularami, a czasem bez.
Policjanci realizujący czynności odkryli i zabezpieczyli również przeróżną dokumentację wystawioną na nową tożsamość zatrzymanego z jego zdjęciami. Wśród sfałszowanych dokumentów były m.in.: legitymacja amerykańskiej agencji ochrony działającej na terenie niemal całego świata, dokumentacja generała ukraińskich służb antykorupcyjnych, amerykańska legitymacja służb ochrony, dokumenty międzynarodowego instruktora wyszkolenia strzeleckiego, czy legitymacja włoskiego Carabinieri.

Ruchomości warte około 600 tysięcy złotych

W trakcie zatrzymania ujawniono i zabezpieczono również luksusowe samochody i inne pojazdy, drogocenną biżuterię, nowoczesny sprzęt RTV, warte łącznie około 600 tysięcy złotych. Przejęte mienie zarejestrowane jest na różne osoby, ale zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że ich właścicielem był podejrzany. Organy ścigania ustalają aktualnie faktyczny majątek należący do podejrzanego, aby zabezpieczyć go w ramach konfiskaty rozszerzonej.

Oszukali ponad 100 firm

Ostatnie zatrzymanie to kolejna realizacja w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie oszukali ponad 100 firm, podając się za legalnie działające przedsiębiorstwo. Członkowie grupy rozsyłali do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oferty handlowe zawierające propozycje sprzedaży stali zbrojeniowej lub podobnych produktów. Zanim jednak miało dojść do rzekomej dostawy towaru, firmy były proszone o dokonanie przedpłaty na wskazany rachunek bankowy. Po otrzymaniu przedpłaty, średnio w wysokości około 23 tysięcy złotych lub większej, zrywali wszelki kontakt i nie realizowali zamówienia. Uzyskane w wyniku przestępstwa pieniądze „prali”, aby ukryć ich przestępcze pochodzenie. W ten sposób wyłudzili blisko 2.5 miliona złotych.
O sprawie pisaliśmy:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/tymczasowe-aresztowania-czlonkow-grupy-przestepczej-podejrzanych-o-oszustwa-i-pranie-brudnych-pieniedzy/?print-article

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-08-07
Data udostępnienia informacji: 2020-08-06
Liczba odsłon: 1 014