poniedziałek, 21 grudnia 2020

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował wniosek o uchylenie immunitetu posłance Joannie Scheuring-Wielgus

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował wniosek o uchylenie immunitetu posłance Joannie Scheuring-Wielgus

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o uchylenie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus. Prokuratura chce postawić posłance zarzuty złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnego oraz obrażania uczuć religijnych.

Wniosek o uchylenie immunitetu posłance sformułowała Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód w Toruniu, która prowadzi postępowanie dotyczące popełnienia przestępstw przeciwko wolności wyznania 25 października 2020 r. w toruńskim Kościele p.w. św. Jakuba Apostoła.

Profanacja Mszy Św.

Do bulwersującego zdarzenia doszło podczas porannej Mszy Świętej. W trakcie nabożeństwa do kościoła weszła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus ze swoim mężem. Podeszli pod ołtarz, po czym stojąc przodem do wiernych prezentowali proaborcyjne transparenty o treści „Kobieto! Sama umiesz decydować” oraz „Kobiety powinny mieć prawo decydowania czy urodzić czy nie, a nie państwo w oparciu o ideologię katolicką”. Następnie małżonkowie odwrócili się w stronę ołtarza i kapłanów, po czym wyszli z kościoła idąc nawą główną. Tego samego dnia posłanka zamieściła w mediach społecznościowych wpis informujący o tym, że w kościele św. Jakuba zostawiła wraz z mężem „słowo na niedzielę”, dodatkowo zilustrowany jej zdjęciem z ww. transparentami.

Zawiadomienia o przestępstwie

Po zakłóceniu mszy do Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum-Zachód w Toruniu wpłynęło szereg zawiadomień o przestępstwie z art. 195 §1 kk oraz art. 196 kk, tj. złośliwego przeszkadzania wykonywaniu aktu religijnego Kościoła katolickiego oraz przestępstwie obrazy uczuć religijnych innych osób poprzez znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania kultu religijnego.

Działali z premedytacją

Prokuratura zgromadziła materiał dowodowy wskazujący, że Joanna Scheuring-Wielgus i jej mąż urządzając w świątyni rodzaj happeningu promującego poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego działali złośliwie, obrażając uczucia religijne i znieważając miejsce kultu religijnego. Wśród dowodów tych znalazły się między innymi zeznania kapłanów oraz uczestników Mszy Świętej, którzy stwierdzili, że zachowanie posłanki i jej małżonka zakłóciło przebieg liturgii, rozproszyło ich uwagę i uniemożliwiło im normalne uczestnictwo w nabożeństwie.

W ocenie prokuratora postępowanie Joanny Scheuring-Wielgus i jej męża wyczerpuje znamiona występku z art. 195 §1 kk w zb. z art. 196 kk w zw. z art. 11 §2 kk. Czyn taki zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora poseł, o ile nie zrzeknie się immunitetu, nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu RP. Uwzględniając ten przepis Prokurator Generalny realizując ustawowy cel postępowania karnego w postaci pociągnięcia do odpowiedzialności sprawcy przestępstwa wystąpił do Marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-12-21
Data udostępnienia informacji: 2020-12-21
Liczba odsłon: 2 682

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj