add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Prokurator Krajowy na V Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2019 – Prokuratura Krajowa
środa, 30 października 2019

Prokurator Krajowy na V Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2019

Prokurator Krajowy na V Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2019

Piąte Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC 2019, coroczna konferencja poświęcona strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa, odbyła się w dniach 29-30 października 2019 roku w Katowicach.

Spotkali się eksperci z wielu państw

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizator forum, Instytut Kościuszki, zaprosił do Katowic osoby reprezentujące instytucje zajmujące się tematyką cyberbezpieczeństwa. Jednym z prelegentów panelu poświęconego szpiegostwu przemysłowemu i cyfrowemu był I Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Wzięli w nim udział także Nigel Ng – Prezes do Spraw Sprzedaży Międzynarodowej (APJ i EMEA) oraz Michael Malsch – legal attaché FBI w Polsce.

Wystąpienie Prokuratora Krajowego

W czasie panelu Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski mówił
o polskich doświadczeniach w ściganiu przestępczości związanej ze szpiegostwem oraz działaniami przestępczymi połączonymi z wykorzystaniem sieci internetowej.

W szczególności Prokurator Krajowy wskazał, iż podjęte w ostatnim czasie w polskiej Prokuraturze działania spowodowały, że jest ona przygotowana do wyzwań na polu walki z cyberprzestępczością. W Prokuraturze Krajowej stworzony został Dział do Spraw Cyberprzestępczości, a wykonujący w nim obowiązki prokuratorzy zajmują się monitoringiem i nadzorowaniem najpoważniejszych spraw dotyczących cyberprzestępczości. W prokuraturach regionalnych powołano pełnomocników do spraw cyberprzestępczości, zaś zadania z tego zakresu w prokuraturach okręgowych powierzone zostały działom do spraw informatyzacji i cyberprzestępczości. Przeszkolono ponad 1500 prokuratorów. Ponadto w Prokuraturze Krajowej utworzony został dział do walki ze szpiegostwem. Przestępstwa związane z tym zagadnieniem ścigane są z całą surowością.

Problemem jednak wciąż pozostaje kwestia procesowego zabezpieczenia ujawnionych dowodów cyfrowych, jak i późniejsze ich prawidłowe wykorzystanie i przeprowadzenie w toku postępowania sądowego. Są to wyzwania, z którymi stykają się zarówno prokuratorzy jak i organy ścigania.

Drugim, niezmiernie istotnym aspektem działań operacyjnych i śledczych, podejmowanych w ramach walki ze szpiegostwem  i cyberprzestępczością, jest konieczność respektowania przez organy śledcze i Prokuraturę  prawa obywateli do ochrony ich prywatności. Prokurator Krajowy zwrócił uwagę, iż działania podjęte w tym zakresie winny być zgodne zarówno z Konstytucją, jak innymi regulacjami prawnymi dotykającymi tej sfery.

Prokurator Krajowy nawiązał w swoim wystąpieniu także do zorganizowanej przez Prokuraturę Krajową międzynarodowej konferencji pt. „Kryptowaluty w cyberprzestępczości. Międzynarodowa wymiana doświadczeń”, która odbyła się 28 października 2019 r. w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/miedzynarodowa-konferencja-poswiecona-kryptowalutom-w-cyberprzestepczosci/

Podsumowując  swoje wystąpienie Prokurator Krajowy wyraził pogląd, iż bez względu na pojawiające się trudności i wyzwania na  polu walki ze szpiegostwem czy cyberprzestępczością prokuratura pozostaje w stałej gotowości do mierzenia się tym wyzwaniem.

Czym jest CYBERSEC Forum

CYBERSEC Forum to coroczna konferencja, poświęcona strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa. Wydarzenie stanowi platformę współpracy pomiędzy rządami, organizacjami międzynarodowymi oraz kluczowymi podmiotami sektora prywatnego.

Więcej o CYBERSEC Forum

https://cybersecforum.eu/pl/poland/

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-10-30
Data udostępnienia informacji: 2019-10-30
Liczba odsłon: 2 424

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj