środa, 20 marca 2019

Prokurator Krajowy o wynikach pracy nowej prokuratury

Prokurator Krajowy o wynikach pracy nowej prokuratury

- Nowoczesna prokuratura nie koncentruje się na statystykach. To za czasów poprzedniej władzy i tak zwanej niezależnej prokuratury skupiano się głównie na tym, by jak najszybciej umorzyć lub odmówić podjęcia śledztwa. Żeby statystki ładnie wyglądały.

Ale nawet jeśli już o liczbach mowa, to warto pokazać to, co „Gazeta Wyborcza” pominęła – w 2015 roku do sądów skierowano 180 tys. aktów oskarżenia, a w ubiegłym roku było ich już prawie 240 tys. Nastąpił także gwałtowny wzrost kwot zabezpieczeń majątkowych – w 2015 r. zabezpieczono 300 milionów złotych, a w ubiegłym już ponad miliard. – mówi we wczorajszej (19 marca 2019 roku) rozmowie z portalem wPolityce.pl Bogdan Święczkowski Prokurator Krajowy.

Prokurator Krajowy poinformował ponadto, że w 2015 roku prowadzono 352 sprawy o przestępstwa dotyczące między innymi uszczupleń podatkowych na ponad milion złotych. W 2018 roku prowadzono już 1043 takich spraw. Nastąpił trzykrotny wzrost tego rodzaju spraw.

Nowa prokuratura zajęła się dziesiątkami tysięcy spraw, które zostały przedwcześnie umorzone lub odmówiono ich wszczęcia. Od 2017 prokuratorzy prowadzili i prowadzą ok. 100 tysięcy przedwcześnie zakończonych postępowań i prawie 42 tys. spraw, które były wcześniej zawieszone. Klasycznym tego przykładem były umarzane śledztwa dotyczące afery reprywatyzacyjnej w Warszawie, które wznowiliśmy – mówi Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Zachęcamy do lektury całej rozmowy z Prokuratorem Krajowym.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-20
Data udostępnienia informacji: 2019-03-20
Liczba odsłon: 4 335