poniedziałek, 24 maja 2021

Prokurator pionu PZ odebrał „mafii paliwowej” 12 milionów złotych

Prokurator pionu PZ odebrał „mafii paliwowej” 12 milionów złotych

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadził do orzeczenia przez Sąd przepadku 12 milionów złotych korzyści uzyskanej przez „mafię paliwową” w wyniku prania brudnych pieniędzy.

„Mafia paliwowa” zarobiła 1,5 miliona złotych

Śledztwo nadzorowane przez Lubelski Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie dotyczyło mafii paliwowej działającej na terenie Śląska. Wszyscy jej członkowie zostali skazani. W toku postępowania prokurator ustalił, że pieniądze uzyskane z przestępstw paliwowych w kwocie 1,5 miliona złotych członkowie grupy inwestowali w nieruchomości. Dwóch oskarżonych w celu wykazania legalności tych środków zawarło fikcyjną umowę pożyczki. W celu jej uwiarygodnienia pieniądze były przelewane na rachunek bankowy, a następnie w gotówce wypłacane i zwracane wpłacającemu.

Zarobili na inwestowaniu w nieruchomości

Oskarżeni dokonywali w latach 2005 – 2008 obrotu nieruchomościami i z zainwestowanej kwoty 1,5 miliona złotych uzyskali 12 milionów złotych. Oskarżeni kupowali dalsze nieruchomości, a następnie je sprzedawali i inwestowali w kolejne. W ten sposób w udało im się kilkukrotnie pomnożyć pieniądze uzyskane pierwotnie z przestępstw paliwowych.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora

Sąd Apelacyjny w Katowicach (10 maja 2021 roku) w całości podzielił stanowisko prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie i orzekł przepadek korzyści majątkowej osiągniętej w drodze prania brudnych pieniędzy w kwocie 12 milionów złotych. Sąd przychylił się do stanowiska prokuratora, który wskazywał że pomnożone przez oskarżonych pieniądze stanowią korzyść majątkową uzyskaną w wyniku prania brudnych pieniędzy. Orzeczenie jest prawomocne.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-05-24
Data udostępnienia informacji: 2021-05-24
Liczba odsłon: 886