środa, 26 września 2018

Prokuratorskie zarzuty dla członków tzw. „grupy ożarowskiej”

Prokuratorskie zarzuty dla członków tzw. „grupy ożarowskiej”

Półtoraroczna intensywna i żmudna praca prokuratorów z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oraz funkcjonariuszy CBŚP Zarząd w Warszawie doprowadziła do rozbicia tzw. „grupy ożarowskiej”. Na jej czele stał Piotr S. pseudonim Sajur oraz jego żona Justyna S.

Prawie 50 członków tej grupy, w tym kierujące nią osoby, podejrzanych jest między innymi o wprowadzenie do obrotu co najmniej 270 kilogramów narkotyków o szacunkowej wartości prawie 13 milionów złotych.

Czynności z udziałem 45 podejrzanych

Ustalenia poczynione w toku śledztwa prowadzonego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej doprowadziły do zatrzymania 26 osób zaangażowanych w przestępczy proceder. Zatrzymani zostali między innymi: Grzegorz B., Rafał B., Marcin, Rafał i Roman K., Piotr S., Radosław O. oraz Tomasz J. Z zakładu karnego do prokuratury doprowadzony został kierujący grupą Piotr S. pseudonim Sajur, a jego żona – Justyna S., została zatrzymana. Kolejnych 19 osób zamieszanych w przestępczy proceder zostanie doprowadzonych do prokuratury z zakładów karnych i aresztów śledczych, w których przebywają.

Na polecenie prokuratury zatrzymań dokonali 24 września 2018 roku funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Warszawie.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej ogłoszono im zarzuty. Dotyczą one między innymi wprowadzania do obrotu i udział w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych i środków odurzających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej (art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego). Część osób podejrzana jest także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym (art. 258 par. 2 kodeksu karnego). Dwóm osobom: Piotrowi S. pseudonim Sajur oraz jego żonie Justynie S., prokurator zarzucił między innymi kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym (art. 258 par. 3 kodeksu karnego). Części z podejrzanych zarzucono również nielegalne posiadanie broni palnej (art. 263 par. 2 kodeksu karnego).

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem 27 podejrzanych prokuratorzy skierowali wnioski o tymczasowe aresztowanie 19 z nich. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Narkotyki warte prawie 13 milionów złotych

Śledztwo prowadzone przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym określanej jako tzw. „grupa ożarowska”. Jej członkowie zajmowali się między innymi wprowadzaniem do obrotu i udział w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych i środków odurzających, pobiciami i wymuszeniami.

W toku postępowania ustalono, że tzw. „grupą ożarowską” kierował Piotr S. pseudonim Sajur, który aktualnie jest pozbawiony wolności. W kierowaniu grupą pomagała mu jego żona Justyna S.

W okresie objętym zarzutami członkowie grupy wprowadzili do obrotu co najmniej prawie 61 kilogramów heroiny o szacunkowej wartości prawie 5,5 miliona złotych, ponad 53 kilogramy kokainy o szacunkowej wartości prawie 4,8 miliona złotych, 58 kilogramów amfetaminy o szacunkowej wartości 580 tysięcy złotych, 80 kilogramów marihuany o szacunkowej wartości prawie 1,3 miliona złotych, 2 kilogramy haszyszu o szacunkowej wartości 30 tysięcy złotych, 30 tysięcy tabletek ecstasy o szacunkowej wartości 300 tysięcy złotych, a także 14 kilogramów mefedronu o szacunkowej wartości 280 tysięcy złotych.

Członkowie tzw. „grupy ożarowskiej” w okresie objętym zarzutami wprowadzili do obrotu łącznie co najmniej prawie 270 kilogramów narkotyków o łącznej szacunkowej wartości ponad 12 milionów 738 tysięcy złotych.

Pomimo zarzutów dla prawie 50 osób działających w tzw. „grupie ożarowskiej” śledztwo to nadal ma charakter rozwojowy. Cały czas ustalane są kolejne osoby, które brały udział w przestępczym procederze. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-26
Data udostępnienia informacji: 2018-09-26
Liczba odsłon: 2 166