piątek, 07 maja 2021

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie: akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT pod pozorem eksportu towarów do Armenii przez Czechy

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie: akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT pod pozorem eksportu towarów do Armenii przez Czechy

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT poprzez pozorowanie eksportu towarów do Armenii. Zlikwidowana grupa działała w latach 2015-2016.

Sieć przestępczych powiązań i fikcyjny obrót towarami

Założycielem grupy przestępczej był Cezary G. pełniący funkcję prokurenta częstochowskiej spółki, w której prezesem zarządu był jego ojciec. Cezary G. kontrolował także prowadzone przez innych członków grupy firmy z siedzibą w Warszawie, Knurowie i Głownie, których celem było wystawianie faktur VAT, poświadczających nieprawdę w zakresie obrotu nitami specjalistycznymi i osłonami do węży hydraulicznych.

Towary te były fikcyjnie sprzedawane do spółki kontrolowanej przez Cezarego G., która następnie deklarowała sprzedaż nitów specjalistycznych i osłon do węży hydraulicznych do spółki mającej siedzibę w Trincu w Republice Czeskiej. Jednocześnie Cezary G. występował do urzędu skarbowego w Częstochowie o zwrot podatku VAT z tytułu stosowania stawki 0%, w związku z dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Z czeskiej spółki towary były sprzedawane do firmy z siedzibą w Erewaniu, w Armenii. Jak ustalono, działania te były pozorne i miały wykazać w przyszłości, że pomiędzy podmiotami faktycznie prowadzone były transakcje handlowe.

Wyłudzono około 1,8 mln złotych ze Skarbu Państwa

W wyniku przestępczej działalności wyłudzono około 1,8 mln złotych nienależnego zwrotu VAT oraz usiłowano doprowadzić Skarb Państwa do wypłaty kwoty 2,8 mln złotych, jednakże zamierzonego celu nie osiągnięto z uwagi na wstrzymanie wypłaty podatku przez urząd skarbowy.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Cezaremu G. prokurator zarzucił kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, pozostałe osoby usłyszały zarzuty udziału w grupie. Ponadto, oskarżonym zarzucono wyłudzenia VAT, wystawianie faktur poświadczających nieprawdę, pranie brudnych pieniędzy i popełnienie  przestępstw skarbowych.

Na wniosek prokuratora, wobec 5 oskarżonych, sąd zastosował w toku śledztwa tymczasowe aresztowanie.

Za popełnienie zarzucanych czynów, oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Śledztwo, pod nadzorem prokuratora, prowadził Zarząd w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, Wydział w Częstochowie.

 

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-05-07
Data udostępnienia informacji: 2021-05-07
Liczba odsłon: 948