piątek, 19 marca 2021

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku: zatrzymany sprawca zabójstwa sprzed 16 lat

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku: zatrzymany sprawca zabójstwa sprzed 16 lat

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku 16 marca 2021 r. zatrzymali sprawcę zabójstwa kobiety, której zwłoki ujawniono 10 lipca 2004 r. w masywie leśnym na terenie Leśnictwa Uniradze (woj. pomorskie).

Współpraca prokuratury i funkcjonariuszy Policji z „Archiwum X”

Wykrycie sprawcy zabójstwa możliwe było dzięki współpracy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku i funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z tzw. „Archiwum X” oraz Wydziału Kryminalnego. Przedstawienie zarzutów zostało poprzedzone wnikliwym zbadaniem materiału dowodowego zabezpieczonego na miejscu zdarzenia po ujawnieniu zwłok 47-letniej kobiety.

Wykorzystanie badań genetycznych do identyfikacji sprawcy

Zabezpieczone wówczas ślady i dowody, poddane żmudnej analizie wykorzystującej współczesne metody badawczo – kryminalistyczne, w tym weryfikacja genetyczna śladów biologicznych ujawnionych na ciele i odzieży ofiary, doprowadziły do wytypowania, a następnie zatrzymania sprawcy zbrodni, którym okazał się, Dariusz P. W 2004 r. mężczyzna był przesłuchiwany w sprawie charakterze świadka.

Zarzuty i tymczasowe aresztowanie

Dariusz P. usłyszał zarzut zabójstwa. W chwili popełnienia zarzucanego mu czynu podejrzany był nieletnim, po ukończeniu 15 roku życia. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec Dariusza P. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Postępowanie jest w toku, prokurator kontynuuje gromadzenie materiału dowodowego.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-03-19
Data udostępnienia informacji: 2021-03-18
Liczba odsłon: 949