add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Prokuratura Okręgowa w Katowicach: akt oskarżenia przeciwko 20 osobom w sprawie fałszowania dokumentów – Prokuratura Krajowa
środa, 07 lipca 2021

Prokuratura Okręgowa w Katowicach: akt oskarżenia przeciwko 20 osobom w sprawie fałszowania dokumentów

Prokuratura Okręgowa w Katowicach: akt oskarżenia przeciwko 20 osobom w sprawie fałszowania dokumentów

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 osobom w sprawie dotyczącej podrabiania dokumentów. Aktem oskarżenia objęto mieszkańca Sosnowca, któremu przedstawiono 23 zarzuty podrobienia dokumentów w celu użycia ich za autentyczne. Dodatkowo, 19 osób zostało oskarżonych o zlecanie podrabiania dokumentów.

Podrabiał dokumenty w drukarni

Jak ustalono, oskarżony w okresie od 2017 do 2020 r. w miejscu pracy – drukarni, podrabiał dokumenty, wśród których znalazły się m.in. dowody osobiste,  prawa jazdy, świadectwa ukończenia szkół średnich i wyższych, zaświadczenia ukończenia kursów zawodowych. Podczas przeszukania zabezpieczone zostały nośniki danych zawierające szablony dokumentów, wykorzystywanych w przestępczym procederze. Ustalono, że oskarżony z fałszowania dokumentów uczynił sobie stało źródło dochodów. Za podrobienie dokumentu, uzyskiwał on korzyść majątkową  w wysokości od 300 do 1000 zł.

Postawa procesowa oskarżonego

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego. Zarzucane mu czyny zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Oskarżeni o zlecanie fałszowania dokumentów

19 osób oskarżonych o zlecanie podrabiania dokumentów w przeważającej części przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów. Część oskarżonych złożyła wnioski o wymierzenie im kary bez przeprowadzania rozprawy. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-07-07
Data udostępnienia informacji: 2021-07-07
Liczba odsłon: 3 080

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj