wtorek, 23 marca 2021

Prokuratura Okręgowa w Katowicach: Zatrzymania podczas rozładunku papierosów z przemytu

Prokuratura Okręgowa w Katowicach: Zatrzymania podczas rozładunku papierosów z przemytu

W ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Mysłowicach 12 marca 2021 r. funkcjonariusze Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Mysłowicach zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 41 do 52 lat, w związku z przemytem papierosów.

Zatrzymania na gorącym uczynku

Do zatrzymań doszło w momencie rozładunku naczepy pojazdu ciężarowego, na której znajdowało się 12 palet z kartonami zawierającymi paczki z nielegalnymi papierosami. Po sprawdzeniu posesji, znaleziono kolejne 4 palety papierosów bez polskich znaków akcyzy. Jak ustalono, papierosy trafiły na teren Polski z Holandii.

Straty Skarby Państwa wyniosły ponad 7,5 mln złotych

Zatrzymano łącznie 6,4 mln sztuk papierosów, których wartość została oszacowana na około 5 mln złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczupleń podatkowych wyliczono na kwotę około 7,5 mln złotych (w tym podatek akcyzowy i VAT).

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora,  wobec 2 osób sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. W stosunku do 2 pozostałych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-03-23
Data udostępnienia informacji: 2021-03-23
Liczba odsłon: 1 253