czwartek, 13 maja 2021

Prokuratura Okręgowa w Kielcach: likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem papierosów

Prokuratura Okręgowa w Kielcach: likwidacja grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem papierosów

6 maja 2021 r. w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową Kielce – Wschód, funkcjonariusze Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji i Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu na terenie woj. świętokrzyskiego zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych w związku z nielegalnym wytwarzaniem i obrotem wyrobami tytoniowymi.

Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

Na terenie posesji znajdującej się w powiecie kieleckim, ujawniono nielegalną fabrykę papierosów wyposażoną w profesjonalną linię produkcyjną, gdzie zabezpieczono ponad 1 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, a także ponad 3 tony krajanki tytoniowej. Podczas przeszukań zostały znalezione m.in. specjalistyczne urządzenia służące do zagłuszania nadajników GPS oraz wykrywania urządzeń elektronicznych.

Straty Skarbu Państwa sięgają niemal 5 mln złotych

Na skutek przestępczej działalności doszło do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w łącznej wysokości blisko 5 mln złotych z tytułu należnego podatku akcyzowego w wysokości niemal 3,8 mln złotych i podatku VAT w wysokości ponad 1 mln złotych.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania i obrotu wyrobami tytoniowymi oznaczonymi podrobionymi znakami towarowymi oraz narażenia przez to Skarbu Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych w łącznej kwocie około 5 mln złotych.

Na wniosek prokuratora, wobec wszystkich podejrzanych, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Za zarzucane czyny, podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

 

Dział Prasowy 

Prokuratury Krajowej 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-05-13
Data udostępnienia informacji: 2021-05-13
Liczba odsłon: 954