add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Prokuratura Okręgowa w Krakowie niezwłocznie złoży zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie o uchyleniu tymczasowego aresztu wobec trzech oskarżonych w sprawie zabójstwa Piotra i Alicji Jaroszewiczów. Uważa ją za nieuzasadnioną i bulwersującą. – Prokuratura Krajowa
środa, 25 sierpnia 2021

Prokuratura Okręgowa w Krakowie niezwłocznie złoży zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie o uchyleniu tymczasowego aresztu wobec trzech oskarżonych w sprawie zabójstwa Piotra i Alicji Jaroszewiczów. Uważa ją za nieuzasadnioną i bulwersującą.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie niezwłocznie złoży zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie o uchyleniu tymczasowego aresztu wobec trzech oskarżonych w sprawie zabójstwa Piotra i Alicji Jaroszewiczów. Uważa ją za nieuzasadnioną i bulwersującą.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie nie zgadza się z decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, który uchylił tymczasowe aresztowania wobec Roberta S., Dariusza S. i Marcina B. oskarżonych o dokonanie napadu rabunkowego na posesję małżeństwa Piotra i Alicji Jaroszewiczów, podczas którego wspólnie dokonali zabójstwa Piotra Jaroszewicza, zaś Robert S. dokonał ponadto zabójstwa Alicji Solskiej – Jaroszewicz. Temu ostatniemu zarzucono również zabójstwo małżeństwa w Gdyni w 1991 r. oraz usiłowanie zabójstwa mężczyzny w Izabelinie w 1993 r.

Decyzja podjęta przez sąd z urzędu jest zaskakująca, gdyż sąd nie zakwestionował ustaleń prokuratury co do sprawstwa oskarżonych odnośnie zarzucanych im zabójstw. Co więcej stwierdził wysokie prawdopodobieństwo ich popełnienia. Uznał jednak, że dalszy tok postępowania są w stanie zabezpieczyć wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór policji, zakaz opuszczania kraju i zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkami.

Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie oznacza, iż oskarżeni o zbrodnię zabójstwa, w tym jeden z nich o zabicie czterech osób i usiłowanie pozbawienia życia kolejnej osoby, opuszczą areszt śledczy i będą odpowiadali w tej sprawie z tzw. „wolnej stopy”. Jest tym bardziej zaskakująca, że sąd wydał ją, mimo że żaden z oskarżonych nie składał wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania, a prokurator złożył do sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich oskarżonych.

Dodać należy, iż w połowie lipca 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił zażalenie Roberta S. na postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Sąd uznał, iż zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez niego wszystkich zarzucanych mu przestępstw, a prawidłowy tok prowadzonego przeciwko niemu postępowania jest w stanie zabezpieczyć wyłączenie izolacyjny środek zapobiegawczy. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekał w tej sprawie  niewiele ponad miesiąc temu w oparciu o ten sam materiał dowodowy.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie niezwłocznie zaskarży bulwersującą w świetle ustaleń dowodowych decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-08-25
Data udostępnienia informacji: 2021-08-25
Liczba odsłon: 3 078

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj