poniedziałek, 14 czerwca 2021

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu: akt oskarżenia przeciwko 15 osobom za przestępstwa skarbowe oraz produkcję znacznych ilości narkotyków

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu: akt oskarżenia przeciwko 15 osobom za przestępstwa skarbowe oraz produkcję znacznych ilości narkotyków

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom zajmującym się nielegalną produkcją papierosów i wytarzaniem substancji psychotropowych.

Jest to efekt śledztwa prowadzonego wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji Wydziału w Kaliszu oraz Komedy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Wśród oskarżonych (osób narodowości polskiej, wietnamskiej i chińskiej) znaleźli się członkowie dwóch współdziałających ze sobą zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się popełnianiem przestępstw polegających na wytwarzaniu i dystrybucji wyrobów akcyzowych bez polskich znaków akcyzy w postaci krajanki tytoniowej i papierosów Wśród tych 13 oskarżonych są również dwaj kierujący poszczególnymi grupami przestępczymi.

Aktem oskarżenia objęto także 2 osoby, którym prokurator zarzucił udział w wytarzaniu znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci metamfetaminy w ilości od 1,5 do 1,8 kg.

Zlikwidowano fabrykę papierosów

Na terenie województwa śląskiego ujawniono w pełni profesjonalną fabrykę papierosów. W hali znajdowały się maszyny produkujące papierosy oraz automatyczna linia do pakowania gotowych wyrobów tytoniowych. Wydajność tych urządzeń sięgała około 2 tysięcy papierosów na minutę. Na miejscu zabezpieczono także około 750 tysięcy sztuk papierosów, ponad 3 tony krajanki tytoniowej, a także szereg komponentów służących do ich produkcji, to jest filtrów, bibuł i owijek, z których można by wyprodukować ponad 30 mln papierosów.

Ujawniono magazyn tytoniu i sprzęt do wyrobu metamfetaminy

Jednocześnie, na terenie województwa wielkopolskiego ujawniono magazyn w którym znajdował się ponad 4 tony tytoniu w różnej fazie przetwarzania. W kolejnych dwóch miejscach odnaleziono maszyny służące do pakowania hurtowych ilości dostarczanych tam luzem papierosów. Tam przejęto z kolei blisko milion sztuk papierosów. Kolejny magazyn służył do przechowywania opakowań na papierosy. W trakcie tych czynności zabezpieczono blisko 2 miliony papierosów i 7 ton tytoniu.

W toku działań służb ujawniono również pomieszczenia magazynowe, w których zabezpieczono pełne wyposażenie laboratoryjne służące do wyrobu metamfetaminy.

Uszczuplenie podatku sięgnęło blisko 26 mln zł

Jak ustalono, przestępcza działalność oskarżonych obejmowała lata 2019-2020 i doprowadziła w tym czasie Skarb Państwa do uszczuplenia podatku w kwocie prawie 26 mln zł.

Zabezpieczenie majątkowe i tymczasowe aresztowania

Prokurator dokonał zabezpieczenia mienia oskarżonych poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości, na której prowadzono działalność przestępczą. Jej wartość wyniosła 600 tysięcy zł.

Oskarżeni w toku postępowania przygotowawczego, zostali na polecenie prokuratora zatrzymani, a następnie na jego wniosek aresztowani przez sąd.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-06-14
Data udostępnienia informacji: 2021-06-14
Liczba odsłon: 890