piątek, 16 kwietnia 2021

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach: zatrzymano 17 członków zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu gaz grzewczy jako paliwo silnikowe

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach: zatrzymano 17 członków zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu gaz grzewczy jako paliwo silnikowe

12 kwietnia 2021 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach funkcjonariusze Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji i Podlaskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Białymstoku zatrzymali 17 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych, związanych z nielegalną sprzedażą gazu LPG jako paliwa silnikowego. Grupa działała od stycznia 2018 r. do kwietnia 2021 r. na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko – mazurskiego.

Mechanizm działania

Przestępczy proceder rozpoczynał się legalnym nabyciem gazu płynnego LPG w składach podatkowych prowadzonych przez spółkę działającą na rynku energetycznym. Następnie, gaz przewożony był do składu podatkowego prowadzonego przez członków grupy, gdzie tworzono fałszywą dokumentację, z której wynikało, że większość legalnie zakupionego gazu jest sprzedawana dalej jako gaz grzewczy, nieobjęty podatkiem akcyzowym i opłatą paliwową.

Jak ustalono, sprawcy wytwarzali fikcyjne paragony z kas fiskalnych znajdujących się na terenie składu. W rzeczywistości, większość gazu była sprzedawana, po konkurencyjnych cenach, jako paliwo silnikowe kilkudziesięciu stacjom LPG na terenie kilku województw.

Ponad 4 mln zł uszczuplenia należności Skarbu Państwa

Działalność grupy przestępczej naraziła budżet Skarbu Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego w kwocie ponad 2 mln zł, zaś  z tytułu podatku od towaru i usług w wysokości około 2 mln zł.

Usłyszeli zarzuty

Trzech zatrzymanych usłyszało zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, pozostałym sprawcom zarzucono udział w takiej grupie. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia szeregu przestępstw skarbowych.

Tymczasowe aresztowania

Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec 7 podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych 10 osób, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci m.in. dozoru Policji oraz poręczeń majątkowych w kwotach po 5 000 zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania w sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-04-16
Data udostępnienia informacji: 2021-04-15
Liczba odsłon: 1 348