poniedziałek, 29 marca 2021

Prokuratura Okręgowa w Sieradzu: Zatrzymania w związku z likwidacją krajalni i magazynu tytoniu

Prokuratura Okręgowa w Sieradzu: Zatrzymania w związku z likwidacją krajalni i magazynu tytoniu

W ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Sieradzu, 18 marca 2021 r. w związku z likwidacją krajalni i magazynu tytoniu, zatrzymano 5 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych.

Grupa przestępcza działająca na terenie 3 województw

Przestępczy proceder objął swoim zasięgiem obszar 3 województw. Na terenie województwa opolskiego w pomieszczeniach gospodarczych znajdowały się maszyny do krojenia i suszenia tytoniu. W województwie łódzkim w hali ukryty był magazyn. W pomieszczeniach gospodarczych na terenie województwa mazowieckiego znajdowały się gilzy i worki z tytoniem.

Zabezpieczono ponad 36 ton tytoniu

W wyniku przeszukań, na terenie zlokalizowanego w woj. łódzkim magazynu oraz na naczepach samochodów ujawniono łącznie 36 ton tytoniu w postaci krajanki, suszu i pyłu. Ze wstępnych szacunków wynika, że sprawcy narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych w kwocie ponad 27 mln złotych, w tym prawie 23 mln złotych z tytułu należności celno-skarbowych i około 4 mln z tytułu VAT.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Podejrzani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem, przechowywaniem i wytwarzaniem wyrobów tytoniowych w celu wprowadzenia ich do obrotu z uniknięciem uiszczenia należności publicznoprawnych.

Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Współpraca służb

Zatrzymania były efektem współpracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Warszawie, Mazowieckiego i Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Placówki Straży Granicznej w Tuplicach.

Działania służb podczas likwidacji magazynu tytoniu doprowadziły do wykrycia plantacji  marihuany w powiecie ostrzeszowskim, o czym informujemy tutaj:

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim: Ojciec i syn zatrzymani związku z likwidacją plantacji marihuany 

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-03-29
Data udostępnienia informacji: 2021-03-29
Liczba odsłon: 942