poniedziałek, 24 maja 2021

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach: zabezpieczono 8 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach: zabezpieczono 8 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy

W ramach postępowania Prokuratury Rejonowej w Suwałkach, funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej we współpracy z policjantami z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kierowcę samochodu ciężarowego, 28-letniego obywatela Litwy, który przewoził 8 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Kontrola samochodu ciężarowego

Do zatrzymania kierowcy doszło w wyniku kontroli samochodu ciężarowego z naczepą, który wjechał na teren Polski z Litwy. Działania przeprowadzono na drodze krajowej numer 8 w gminie Raczki (powiat suwalski). Okazało się, że w naczepie zamiast deklarowanych materiałów termoizolacyjnych, znajdują się papierosy bez polskich znaków akcyzy.

Narażono Skarb Państwa na stratę niemal 10 mln zł

Funkcjonariusze SG i CBŚP zabezpieczyli 400 tys. paczek białoruskich papierosów o szacunkowej wartości blisko 6 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił na polski rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 9,7 mln zł.

Zarzuty i tymczasowe aresztowanie

Zatrzymany usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, nie można wykluczyć kolejnych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-05-24
Data udostępnienia informacji: 2021-05-24
Liczba odsłon: 543