poniedziałek, 24 maja 2021

Prokuratura Okręgowa w Zamościu: zatrzymany sprawca zabójstwa i zgwałcenia sprzed 32 lat

Prokuratura Okręgowa w Zamościu: zatrzymany sprawca zabójstwa i zgwałcenia sprzed 32 lat

21 maja 2021 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu funkcjonariusze Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali sprawcę zbrodni zabójstwa i zgwałcenia 67-letniej kobiety, do której doszło w nocy z 16/17 stycznia 1989 r. w Feliksówce (powiat zamojski).

Okoliczności zbrodni

67-letnia pokrzywdzona zamieszkiwała samotnie w drewnianym parterowym domu na skraju lasu, przy drodze prowadzącej do Feliksówki. W nocy z 16 na 17 stycznia 1989 r. sprawca, po uprzednim wyłamaniu drewnianych drzwi wejściowych, prawdopodobnie przy użyciu siekiery, wszedł do domu pokrzywdzonej. Następnie przez sień, dostał się do pokoju, gdzie zaatakował pokrzywdzoną, zadając jej siekierą uderzenia po całym ciele.

W wyniku odniesionych obrażeń, przede wszystkim czaszkowo-mózgowych, kobieta zmarła na miejscu. Jak ustalono, sprawca odbył z ofiarą stosunek płciowy, gdy znajdowała się w fazie agonii.

Zwłoki pokrzywdzonej zostały ujawnione 17 stycznia 1989 r. w godzinach porannych przez listonosza.

Współpraca prokuratury i funkcjonariuszy Policji z „Archiwum X”

Wykrycie sprawcy zabójstwa możliwe było dzięki współpracy Prokuratury Okręgowej w Zamościu i funkcjonariuszy Archiwum X Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Przedstawienie zarzutów zostało poprzedzone wnikliwym zbadaniem materiału dowodowego zabezpieczonego podczas sekcji zwłok pokrzywdzonej, przeprowadzonej w 1989 r.

Wykorzystanie badań genetycznych do identyfikacji sprawcy

Materiał biologiczny pobrany podczas sekcji zwłok przeprowadzonej ponad 30 lat temu, poddano wnikliwym badaniom z wykorzystaniem współczesnych metod badawczo – kryminalistycznych, w tym weryfikacji genetycznej. W ten sposób ustalono profil DNA sprawcy.

Następnie, w wyniku przeszukania bazy danych DNA, dokonano dopasowania układów profili DNA wyizolowanego z materiału biologicznego zabezpieczonego podczas sekcji i ustalono, iż jest on zgodny z profilem DNA mężczyzny, zarejestrowanego w bazie danych, m.in. jako sprawca przestępstwa zgwałcenia, do jakiego doszło w 2020 r. Opinia z zakresu genetyki sądowej wykazała, że męskie DNA wyizolowane z wymazów pobranych podczas sekcji zwłok w 1989 r. pochodzi od Waldemara Ch., co pozwoliło na zatrzymanie sprawcy i ogłoszenie mu zarzutów

Zarzuty i tymczasowe aresztowanie

Waldemar Ch. usłyszał zarzut zabójstwa w związku ze zgwałceniem. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni, zasłaniając się niepamięcią.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec Waldemara Ch. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Kim jest podejrzany

Jak ustalono, podejrzany jest osobą z przeszłością kryminalną. Był skazany za przestępstwo zgwałcenia, usiłowania zgwałcenia i znęcania się nad rodziną. Obecnie, dodatkowo pozostaje tymczasowo aresztowany do innej sprawy, w której zarzucono mu popełnienie przestępstwa zgwałcenia, w warunkach recydywy.

W chwili popełnienia zarzucanej mu zbrodni zabójstwa w związku ze zgwałceniem 67-letniej kobiety z Feliksówki, Waldemar Ch. miał 35 lat. Obecnie jest w wieku ofiary.

Za popełnienie zarzucanej zbrodni, podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-05-24
Data udostępnienia informacji: 2021-05-24
Liczba odsłon: 1 090