poniedziałek, 22 marca 2021

Prokuratura Regionalna w Białymstoku: kolejne zatrzymania handlarzy dopalaczy

Prokuratura Regionalna w Białymstoku: kolejne zatrzymania handlarzy dopalaczy

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, funkcjonariusze Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 4 osoby w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami, w tym kierującego grupą.

Zlikwidowana grupa handlarzy dopalaczami

Ostatnie zatrzymania są efektem śledztwa dotyczącego aktywnej w latach 2016-2018  zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się sprzedażą substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób w postaci tzw. dopalaczy oraz  praniem brudnych pieniędzy. Sklepy, w których sprzedawane były substancje funkcjonowały na terenie całego kraju, w tym w Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szczecinie i Tychach.

Handel niebezpiecznymi substancjami

W punktach działających pod pozorem sklepów modelarskich dopalacze sprzedawane były jako imitacja sztucznego śniegu, mchu, czy też puchu. Produkty te zawierały w swoim składzie substancje czynne o działaniu psychoaktywnym, działając na ośrodkowy układ nerwowy, a ich zażywanie stwarzało realne zagrożenie dla życia i zdrowia, powodując utratę przytomności, wymiotami, silnymi bólami w klatce piersiowej.

Sklepy wyposażone jak bunkry

Stacjonarne punkty sprzedaży dopalaczy zostały wyposażone w specjalne zabezpieczenia i przeszkody, które spowodowały użycia przez Policję ciężkiego, specjalistycznego sprzętu w postaci: taranów, pił mechanicznych, podnośników hydraulicznych/pneumatycznych, łomów, czy ciężkich młotów, aby dostać się do wnętrza lokalu. Z ustaleń śledztwa wynika, że sprzedawcy w przypadku działań Policji mieli za zadanie spalić dopalacze w specjalnie przygotowanym do tego celu piecu, natomiast wspomniane zabezpieczenia, miały zapewnić czas pozwalający na zniszczenie dowodów.

Zarzuty obrotu dopalaczami

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty wprowadzania do obrotu substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób w postaci tzw. dopalaczy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jednemu z zatrzymanych ogłoszono zarzut kierowania tą grupą.

Tymczasowe aresztowanie

Wobec kierującego zorganizowaną grupą przestępczą, na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

W stosunku do pozostałych osób, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenia majątkowego.

55  podejrzanych w śledztwie

Dotychczas, zarzuty w tej sprawie przedstawiono 55 osobom. W toku śledztwa ustanowiono zabezpieczenia majątkowe na mieniu w łącznej kwocie ponad 800 000 złotych. Zabezpieczone zostały środki zgromadzone na rachunkach bankowych, gotówka, a także udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością uczestniczących w obrocie dopalaczami.

Postępowanie jest w toku, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

O sprawie informowaliśmy tutaj:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/tymczasowe-areszty-dla-handlarzy-dopalaczami/

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zatrzymania-podejrzanych-o-udzial-zorganizowanej-grupie-przestepczej-handlujacej-dopalaczami/

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-03-22
Data udostępnienia informacji: 2021-03-21
Liczba odsłon: 949