wtorek, 27 kwietnia 2021

Prokuratura Regionalna w Gdańsku: akt oskarżenia przeciwko 14 członkom zorganizowanej grupy przestępczej urządzającej nielegalnie gry hazardowe

Prokuratura Regionalna w Gdańsku: akt oskarżenia przeciwko 14 członkom zorganizowanej grupy przestępczej urządzającej nielegalnie gry hazardowe

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 14 osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym urządzaniem gier na automatach. Grupa przestępcza działała od kwietnia 2017 r. do listopada 2019 r. na terenie Gdańska, Malborka, Sztumu i Pruszcza Gdańskiego.

Podział ról w grupie

Zlikwidowana grupa przestępcza miała charakter wysoce zorganizowany. Poszczególni jej członkowie pełnili role „kierowników lokali” zajmujących się organizowaniem funkcjonowania lokali z automatami, zatrudnianiem i dyscyplinowaniem pracowników, regulowaniem opłat.

Kolejne osoby pełniły rolę tzw. „rozliczeniowców” – zajmowały się codziennym opróżnianiem automatów z pieniędzy. Następna grupa składała się z osób dowożących automaty do gier w wypadku ich zatrzymania podczas kontroli służb celno- skarbowych.

W strukturze grupy funkcjonowały również osoby zajmujące się dowozem pieniędzy w wypadku konieczności uzupełnienia tzw. „depozytu”, czyli pieniędzy przeznaczonych na wypłaty dla graczy korzystających z automatów.

Kamuflowanie przestępczego procederu

W celu ukrycia przestępczego procederu umowy najmu lokali zawierane były na tzw. „słupów”, zaś pracownicy lokali instruowani byli o tym, iż w razie kontroli służb celno- skarbowych mają twierdzić, że w lokalu pracują pierwszy dzień, zajmując się wyłącznie pracami porządkowymi.

Osiągnięto korzyść majątkową w kwocie ponad 10 mln złotych

Jak ustalono, oskarżeni w wyniku przestępczej działalności uzyskali korzyść majątkową w kwocie ponad 10 mln złotych.

Trzem oskarżonym zarzucono kierowanie grupą przestępczą oraz popełnienie przestępstw polegających na urządzaniu gier na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych  w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Pozostałe osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, urządzania gier na automatach oraz pomocnictwa w popełnieniu tego przestępstwa.

Zabezpieczenia majątkowe na ponad 1 mln złotych

Na poczet grożących kar i środków karnych, prokuratura zabezpieczyła mienie o wartości ponad 1 mln złotych. Nadto, w toku przeszukań lokali użytkowanych przez sprawców zabezpieczono ponad 320 automatów do gier, telefony, sejfy, urządzenia do monitoringu, a także gotówkę w kwocie powyżej 190 000 złotych.

Dział Prasowy 

Prokuratury Krajowej 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-04-27
Data udostępnienia informacji: 2021-04-27
Liczba odsłon: 767