piątek, 21 maja 2021

Prokuratura Regionalna w Gdańsku: akt oskarżenia w sprawie korupcji w gdyńskim Urzędzie Skarbowym

Prokuratura Regionalna w Gdańsku: akt oskarżenia w sprawie korupcji w gdyńskim Urzędzie Skarbowym

18 maja 2021 r. Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżania w sprawie korupcji w Urzędzie Skarbowym w Gdyni. Aktem oskarżenia objęto 5 osób, w tym byłego już pracownika gdyńskiego Urzędu Skarbowego oraz 3 przedsiębiorców z Trójmiasta. Oskarżona została również osoba, która nakłaniała świadka do składania fałszywych zeznań.

Urzędnik skarbowy oskarżony o przestępstwa korupcyjne

Urzędnikowi skarbowemu zarzucono popełnienie łącznie 12 przestępstw, w tym korupcyjnych polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych znacznej wartości w związku z pełnioną funkcją publiczną w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. Jak ustalono, za działanie niezgodne z prawem oskarżony urzędnik przyjął korzyść majątkową w formie pieniędzy o wartości o ponad 140.000 zł i 2 samochodów luksusowych marek.

Nadto, prokurator zarzucił urzędnikowi niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez zaniechanie podjęcia skutecznych czynności egzekucyjnych a także udzielanie pomocy w wystawianiu nierzetelnych faktur VAT, poświadczanie nieprawdy w dokumentach oraz przywłaszczenie mienia.

Wręczali pieniądze i samochody

Pozostałym oskarżonym, 3 przedsiębiorcom z Trójmiasta,  zarzucono wręczenie urzędnikowi skarbowemu, w zamian za odstąpienie przez niego od wykonywania skutecznych czynności egzekucyjnych, korzyści majątkowej w postaci pieniędzy i samochodu marki Porsche o wartości ponad 250.000 zł oraz samochodu marki BMW o wartości ponad 230.000 zł.

Akt oskarżenia efektem współpracy prokuratury i CBA

Akt oskarżenia jest wynikiem, prowadzonego przy współudziale Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Gdańsku, śledztwa w sprawie przestępstw gospodarczych i korupcji, w ramach którego 2 kolejnym przedsiębiorcom z Trójmiasta zarzucono wystawienie fikcyjnych faktur na łączną kwotę 1,3 miliona złotych w celu zaniżenia należności w podatku VAT. W tym zakresie śledztwo pozostaje w toku.

O sprawie informowaliśmy dotychczas tutaj:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/kolejne-zatrzymania-i-zarzuty-w-sprawie-korupcji-w-urzedzie-skarbowym/

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Gdyni. Oskarżonym grozi kara do 12  lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-05-21
Data udostępnienia informacji: 2021-05-20
Liczba odsłon: 983