piątek, 16 kwietnia 2021

Prokuratura Regionalna w Gdańsku: kolejne zarzuty i tymczasowe aresztowania w sprawie lichwy mieszkaniowej

Prokuratura Regionalna w Gdańsku: kolejne zarzuty i tymczasowe aresztowania w sprawie lichwy mieszkaniowej

13 i 14 kwietnia 2021 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali kolejne 2 osoby w śledztwie dotyczącym lichwy mieszkaniowej.

Przestępczy proceder lichwy mieszkaniowej

Zatrzymani wyszukiwali osoby znajdujące się w trudnym położeniu z powodu zadłużenia. Obiecując im spłatę długów i pomoc w zakupie innej nieruchomości, sprawcy nakłaniali pokrzywdzonych do zawarcia umowy sprzedaży posiadanych nieruchomości. Pokrzywdzeni nie otrzymywali żadnych kwot z tytułu sprzedaży i tracili swoje nieruchomości na skutek oszukańczych zabiegów sprawców.

Zarzuty wyłudzenia blisko 700 000 zł

Jeden z zatrzymanych, 33-letni mieszkaniec Gdyni usłyszał 6 zarzutów doprowadzenia 7 pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o łącznej wartości 690 000 zł.

Wyłudzono pełnomocnictwo notarialne

Ponadto, obydwu zatrzymanym zarzucono usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia  mieniem w postaci nieruchomości o wartości 250 000 zł. Jak ustalono, podejrzani podrobili dowód osobisty na dane jednego z pokrzywdzonych. Posługując się sfałszowanym dokumentem uzyskali pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania pokrzywdzonego, a następnie wykorzystując wyłudzone pełnomocnictwo , zamierzali dokonać sprzedaży nieruchomości pokrzywdzonego.

Tymczasowe aresztowania

15 kwietnia 2021 r. na wniosek prokuratora, Sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Za zarzucane czyny podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Ponad 1000 wątków, blisko 40 podejrzanych i 3 akty oskarżenia

Zatrzymania są wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwa, zainicjowanego wykonaną w kwietniu 2016 r. analizą szeregu postępowań dotyczących tzw. „lichwy mieszkaniowej. Wówczas, łącznie podjęto i połączono ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Badaniu poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących 1000 nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków. Materiał dowodowy zebrany został w 1 000 tomów akt sprawy. Zarzuty usłyszało prawie 40 podejrzanych. W sprawie tej skierowano do Sądu już 3 akty oskarżenia.

Prokuratura informowała o sprawie tutaj:

https://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2020/12/21/kolejny-akt-oskarzenia-w-sprawie-lichwy-mieszkaniowej/

https://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2020/01/20/akt-oskarzenia-prokuratury-regionalnej-w-gdansku-w-sprawie-lichwy-mieszkaniowej/

https://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2019/06/17/kolejne-zatrzymania-i-zarzuty-w-sprawie-lichwy-mieszkaniowej/

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-04-16
Data udostępnienia informacji: 2021-04-16
Liczba odsłon: 1 473