czwartek, 01 lipca 2021

Prokuratura Regionalna w Gdańsku: kolejny akt oskarżenia w sprawie lichwy mieszkaniowej

Prokuratura Regionalna w Gdańsku: kolejny akt oskarżenia w sprawie lichwy mieszkaniowej

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu kolejny już akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się lichwą mieszkaniową. Aktem oskarżenia objęto 5 osób - mieszkańców województwa pomorskiego. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 45 przestępstw na szkodę 31 pokrzywdzonych.

Wyłudzono nieruchomości o wartości ponad 3,3 mln zł

Zarzuty dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o wartości od 70 000 do 550 000 zł – łącznie o wartości ponad 3,3 mln zł. Oskarżonym zarzucono również działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz podrabianie dokumentów.

Przestępczy proceder lichwy mieszkaniowej

Jak ustalono, oskarżeni, działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, wyszukiwali osoby nieporadne, znajdujące się w trudnym położeniu, będące w posiadaniu zadłużonych mieszkań.  Obiecując im spłatę długów i pomoc w zakupie innej nieruchomości, sprawcy nakłaniali pokrzywdzonych do zawarcia umowy sprzedaży posiadanych nieruchomości. Pokrzywdzeni nie otrzymywali żadnych kwot z tytułu sprzedaży i tracili swoje nieruchomości na skutek oszukańczych zabiegów sprawców.

Wyłudzono pełnomocnictwo notarialne

Nadto oskarżeni, działając wspólnie z innymi osobami, podrobili dowód osobisty jednego z pokrzywdzonych, wyłudzając jego dane osobowe. Posługując się tak podrobionym dokumentem uzyskali pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania pokrzywdzonego. Przy wykorzystaniu wyłudzonego pełnomocnictwa, oskarżeni zamierzali sprzedać należącą do pokrzywdzonego nieruchomość.

Pranie brudnych pieniędzy

Oskarżeni poodejmowali także czynności związane z fikcyjnym przekazywaniem nieruchomości innym osobom, celem udaremnienia albo znacznego utrudnienia  stwierdzenia przestępczego pochodzenia korzyści w postaci przejętych nieruchomości.

Tymczasowe aresztowania

Wobec 3 oskarżonych stosowany jest w sprawie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za zarzucane czyny, oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Ponad 1000 wątków, blisko 40 podejrzanych i 3 akty oskarżenia

Akt oskarżenia jest wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwa, zainicjowanego wykonaną w kwietniu 2016 r. analizą szeregu postępowań dotyczących tzw. „lichwy mieszkaniowej. Wówczas, łącznie podjęto i połączono ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Badaniu poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących 1000 nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków. Materiał dowodowy zebrany został w 1 000 tomów akt sprawy. Zarzuty usłyszało prawie 40 podejrzanych.

To już czwarty akt oskarżenia

Obecny akt oskarżenia jest już kolejnym (czwartym) skierowanym w tej sprawie do sądu. W sprawie tej skierowano dotychczas 3 akty oskarżenia.

Na początku 2020 r. Prokuratura Regionalna w Gdańsku oskarżyła 7 osób, w tym 3 notariuszy. Zarzucono im dokonanie 81 przestępstw na szkodę 50 pokrzywdzonych. Łączna wartość utraconych przez pokrzywdzonych nieruchomości wyniosła około 10 mln zł.

Kolejny akt oskarżenia, przeciwko 2 osobom skierowano w czerwcu 2020 r. Oskarżeni dokonali oszustw na szkodę 11 osób, wykorzystując ich przymusowe położenie. Pokrzywdzeni utracili nieruchomości o wartości około 2,5 mln zł.

Aktem oskarżenia z grudnia 2020 r. objęto 7 osób, w tym jednego notariusza. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 123 przestępstw na szkodę 79 pokrzywdzonych, którzy stracili nieruchomości o łącznej wartości około 10 mln zł.

Prokuratura informowała o sprawie tutaj:

https://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2020/12/21/kolejny-akt-oskarzenia-w-sprawie-lichwy-mieszkaniowej/

https://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2020/01/20/akt-oskarzenia-prokuratury-regionalnej-w-gdansku-w-sprawie-lichwy-mieszkaniowej/

https://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2019/06/17/kolejne-zatrzymania-i-zarzuty-w-sprawie-lichwy-mieszkaniowej/

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-07-01
Data udostępnienia informacji: 2021-06-30
Liczba odsłon: 2 270

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj