środa, 19 maja 2021

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu: areszty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT w ramach karuzeli podatkowej

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu: areszty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT w ramach karuzeli podatkowej

Na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 2 osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw, w tym skarbowych, związanych z nielegalnym obrotem artykułami elektronicznymi w mechanizmie tzw. karuzeli podatkowej.

Straty Skarbu Państwa sięgnęły niemal 25 mln zł
Zatrzymani to prezes zarządu spółki z siedzibą na terenie woj. mazowieckiego i osoba zatrudniona w tej spółce jako „office-manager”. W wyniku działalności zatrzymanych osób doszło do narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych Skarbu Państwa wielkiej wartości w łącznej wysokości sięgającej 25 mln złotych.
Karuzela podatkowa
Jak ustalono, osoby reprezentujące spółki kapitałowe, uczestniczą w zorganizowanej grupie przestępczej, dokumentując pozorne transakcje gospodarcze, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednym z podmiotów uczestniczących w fikcyjnym obrocie towarem była spółka zarejestrowana w Warszawie. Spółka ta pozorowała prowadzenie rzeczywistej działalności gospodarczej, a poprzez fikcyjne nabycie towarów od innych spółek stała się „ogniwem” zaangażowanym w łańcuchu transakcji karuzelowych.
Zarzuty i tymczasowe aresztowania
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem od polskich organów skarbowych zwrotu podatku od towarów i usług, przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika” i „karuzeli podatkowej”. Prokurator zarzucił im również pranie brudnych pieniędzy pochodzących z korzyści związanych z fikcyjnym obrotem sprzętem elektronicznym.
Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-05-19
Data udostępnienia informacji: 2021-05-19
Liczba odsłon: 1 396