wtorek, 30 lipca 2019

Prokuratura wnosi o uchylenie immunitetu sędziemu

Prokuratura wnosi o uchylenie immunitetu sędziemu

W dniu 29 lipca 2019 r. Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wniósł do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach o wydanie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w stanie spoczynku Edwarda L.

Zarzuty

W razie wyrażenia, przez Sąd Dyscyplinarny, zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, prokurator zamierza przedstawić sędziemu zarzut przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej, tj. o przestępstwo z art. 228 §1 kk w zw. z art. 12
§ 1 kk i art. 65 § 1 kk., które zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Do opisanych czynów miało dochodzić w latach 2003-2009 w Tarnobrzegu, Leżajsku, Sandomierzu i w innych miejscowościach podkarpackich.

Według prokuratury sędzia przyjmował korzyści majątkowe

Jak ustalono w toku śledztwa, sędzia otrzymywał korzyści majątkowe w wysokości nie niższej, niż 30 tys. złotych od biznesmana Mariana D.

Oprócz pieniędzy miał przyjąć od niego także korzyści majątkowe w postaci alkoholu, sponsorowania wycieczki zagranicznej na Wyspy Kanaryjskie dla córki sędziego oraz sponsorowania sędziowskich spotkań integracyjnych.

Korumpowanie funkcjonariuszy publicznych

Postępowanie przygotowawcze, w ramach którego ujawniono materiał dowodowy uzasadniający wystąpienie z wnioskiem o uchylenie immunitetu, a które toczy się od
8 listopada 2013 r., obejmuje swym zakresem, zarówno działalność Marian D. – podkarpackiego biznesmena, który za pomocą korzyści majątkowych zyskał szerokie znajomości w środowisku polityków, sędziów, prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych, jak również wiele innych zdarzeń związanych z przestępstwami urzędniczymi na terenie Podkarpacia.

Dotychczas, w ramach tegoż śledztwa, skierowano akty oskarżenia, m.in., przeciwko byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie Annie H., którą oskarżono, m.in., o przyjmowanie korzyści majątkowych oraz przestępstwa urzędnicze, przeciwko prokuratorowi byłej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie w stanie spoczynku Zbigniewowi N., którego oskarżono, m.in., o przyjmowanie korzyści majątkowych oraz przestępstwa urzędnicze, przeciwko byłemu Dyrektorowi Delegatury UOP w Rzeszowie Januszowi W., który został prawomocnie skazany za przestępstwa płatnej protekcji oraz prania brudnych pieniędzy.

Nadto w toku śledztwa przedstawiono, m.in., byłemu posłowi Janowi B. zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych.

W ocenie prokuratora zgromadzony materiał dowodowy dotyczący sędziego w pełni uzasadnia skierowanie wniosku o odebranie mu immunitetu.

O sprawie pisaliśmy wcześniej w komunikatach :

https://pk.gov.pl/wydzialy-zamiejscowe-pk/aktualnosci-z-wydzialow-pzik/byla-prokurator-apelacyjna-w-rzeszowie-zasiadzie-na-lawie-oskarzonych/

https://pk.gov.pl/wydzialy-zamiejscowe-pk/aktualnosci-z-wydzialow-pzik/akt-oskarzenia-przeciwko-prokuratorowi-z-rzeszowa-zbigniewowi-n/

https://pk.gov.pl/wydzialy-zamiejscowe-pk/aktualnosci-z-wydzialow-pzik/byly-funkcjonariusz-sluzb-specjalnych-odpowie-przed-sadem-za-przestepstwa-o-charakterze-korupcyjnym/

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-30
Data udostępnienia informacji: 2019-07-30
Liczba odsłon: 2 552