czwartek, 16 lipca 2020

Pseudokibic z Bielska Białej usłyszał zarzuty związane ze śmiertelnym pobiciem

Pseudokibic z Bielska Białej usłyszał zarzuty związane ze śmiertelnym pobiciem

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wywodzącej się z pseudokibiców działających na terenie Bielska – Białej i okolic. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji 8 lipca 2020 roku zatrzymali w sprawie Rafała M. któremu prokurator przedstawił zarzuty. Na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany.

Śmierć na dyskotece

Jednym z wątków postępowania jest zdarzenie z 2016 roku, w wyniku którego śmierć na dyskotece w Bielsku – Białej poniósł młody mężczyzna – Ryszard R. Doszło wówczas do szarpaniny pomiędzy kilkoma uczestnikami dyskoteki.

Zarówno prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach jak i funkcjonariusze CBŚP prowadzili żmudne czynności mające na celu ustalenie sprawcy spowodowania śmierci Ryszarda R. Szeroko zakrojone czynności dowodowe, w tym wykorzystanie zeznań świadka anonimowego pozwoliły na zatrzymanie Rafała M.

Usłyszał zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Rafałowi M. zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku ciała, który doprowadził do śmierci pokrzywdzonego kwalifikowany z art. 156 par. 1 pkt 2 i par. 3 kodeksu karnego.

Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Trafił do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy.

Zatrzymanie szefa grupy

Postępowanie prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej w ramach środowiska pseudokibiców klubu piłkarskiego z Bielska Białej.

W styczniu 2020 roku zatrzymano w sprawie Damiana J. któremu prokurator przedstawił zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu popełnianie m.in. przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko mieniu, wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków. Na wniosek prokuratora Damian J. został tymczasowo aresztowany.

Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało 12 osób.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-07-16
Data udostępnienia informacji: 2020-07-16
Liczba odsłon: 850