poniedziałek, 30 listopada 2020

Rozbicie egipsko-polskiego gangu

Rozbicie egipsko-polskiego gangu

Na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspierani przez kontrterrorystów z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji zatrzymali 8 osób wchodzących w skład egipsko – polskiej zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami. Prokurator przedstawił im zarzuty i sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Do zatrzymań doszło już w lipcu 2020 roku jednak z uwagi na poszukiwanie jednego z podejrzanych informacje te nie mogły zostać przekazane opinii publicznej. W ostatnim czasie poszukiwany został zatrzymany w Edynburgu na podstawie europejskiego nakazu aresztowania.

Zabezpieczono narkotyki i broń palną

Podczas akcji zabezpieczono 2,5 kg narkotyków syntetycznych, w tym mefedronu i 4-CMC, blisko 10 kilogramów marihuany i ponad 3 kilogramy haszyszu. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to około 400 tysięcy złotych. Zabezpieczono też mienie podejrzanych o wartości ponad 590 tysięcy złotych. W mieszkaniu jednego z podejrzanych ujawniono i zabezpieczono broń palną.

Trzon rozbitej grupy przestępczej stanowili obywatele Egiptu, legalnie przebywający na terenie Polski, którzy współpracowali z mieszkańcami Krakowa i Podhala. Terenem ich działania było województwo małopolskie.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia szeregu przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jednemu z podejrzanych przedstawiono ponadto zarzuty o charakterze korupcyjnym związane z umożliwieniem przeprowadzenia przeglądu rejestracyjnego pojazdu bez jego faktycznego badania.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowejw Krakowie wobec sześciu podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego. Wobec pozostałych osób stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze.

Na wniosek prokuratora wydano europejski nakaz aresztowania za ukrywającym się poza granicami Polski kolejnym podejrzanym. Poszukiwany Egipcjanin został zatrzymany w Edynburgu. Obecnie mężczyzna oczekuje na przetransportowanie go do Polski.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-11-30
Data udostępnienia informacji: 2020-12-01
Liczba odsłon: 924