wtorek, 16 lutego 2021

Rozbicie grupy przestępczej prowadzącej agencje towarzyskie na terenie Wielkiej Brytanii

Rozbicie grupy przestępczej prowadzącej agencje towarzyskie na terenie Wielkiej Brytanii

Wspólne działania Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz brytyjskiej Surrey Police doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się prowadzeniem agencji towarzyskich na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Zatrzymano sześć osób

Zatrzymania zostały przeprowadzone jednocześnie w Londynie, Kent, Northamptonshire, West Yorkshire, oraz w Polsce, na terenie Białegostoku. Działania zostały przeprowadzone w skoordynowany sposób ze stroną brytyjską. W ich wyniku zatrzymano 6 polskich obywateli w wieku od 29 do 55 lat. W Anglii zatrzymano pięć osób natomiast w Polsce jedną – 32 letniego mieszkańca Białegostoku, który kierował grupą przestępczą i był organizatorem całego procederu. Polscy i brytyjscy funkcjonariusze przeszukali także mieszkania podejrzanych i zabezpieczyli m.in. pieniądze.

Wspólny zespół śledczy

W celu koordynacji czynności wykonywanych w międzynarodowym śledztwie, w ramach  Eurojust powołano międzynarodowy zespół śledczy tzw. „JIT”, którego celem jest zgromadzenie dowodów przestępczej działalności, a także wymiana informacji pomiędzy zaangażowanymi w akcję, polskimi i brytyjskimi służbami.
W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała od 2019 roku i zajmowała się organizacją, a następnie prowadzeniem sieci agencji towarzyskich w Wielkiej Brytanii, głównie w Londynie. W agencjach było zatrudnionych nawet kilkadziesiąt kobiet różnych narodowości, a zyski były transferowane do Polski, gdzie inwestowano je np. w nieruchomości.

Kierował grupą

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanemu w Polsce mężczyźnie zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego, a także ułatwiania i czerpania korzyści z prostytucji w celu osiągniecia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 204 par. 2 kk.

Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Osoby zatrzymane w Wielkiej Brytanii poniosą odpowiedzialność karną zgodnie z brytyjskim prawem w tym m.in. za zmowę i czerpanie korzyści z prostytucji.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator  Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec kierującego grupa przestępczą. Sad podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wniosek i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-02-16
Data udostępnienia informacji: 2021-02-15
Liczba odsłon: 664