środa, 12 maja 2021

Rozbicie grupy przestępczej wyłudzającej odszkodowania komunikacyjne

Rozbicie grupy przestępczej wyłudzającej odszkodowania komunikacyjne

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 11 osób w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem odszkodowań komunikacyjnych. Kolejna osoba została doprowadzona z Zakładu Karnego. Wszyscy usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora 3 osoby zostały tymczasowo aresztowane. W toku czynności na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczano łódź motorową o wartości 300 tysięcy złotych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił 4 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie kierowania tą grupą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kk za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw i wyłudzenia odszkodowań kwalifikowane z art. 286 par. 1 kk oraz 298 par. 1 kk.

Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

Wyłudzili około 500 tysięcy złotych

Śledztwo nadzorowane przesz Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wyłudzali od ubezpieczycieli odszkodowania komunikacyjne. W zdarzeniach brały udział uszkodzone lub stare pojazdy, aby potwierdzić wiarygodność uszkodzeń. Najczęściej kierowca jednego z aut uderzał w drugie powodując kolizję i na tej podstawie sprawcy zwracali się o zwrot odszkodowania. Grupa działała na terenie Warszawy oraz jej najbliższej okolicy w latach 2012 – 2015. W tym czasie jej członkowie mogli wyłudzić ok. 500 tysięcy złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-05-12
Data udostępnienia informacji: 2021-05-11
Liczba odsłon: 867