środa, 29 maja 2019

Rozbicie międzynarodowej grupy przemycającej substancje psychotropowe

Rozbicie międzynarodowej grupy przemycającej substancje psychotropowe

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo w sprawie działania międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem substancji psychotropowych z Francji przez Polskę do Ukrainy.

Czynności na terenie Francji i Ukrainy wykonywały służby tych Państw przy wsparciu Europolu i Eurojustu.

W czasie przeprowadzonych czynności zatrzymano 11 osób, w tym 2 osoby zatrzymane na terenie Polski usłyszały zarzuty. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec jednego z podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Międzynarodowy charakter grupy

W toku międzynarodowego postępowania prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalono, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się przemytem substancji psychotropowych, głównie buprenorfiną (półsyntetyczny opioid – pochodna morfiny). Ich terenem działania była Francja, Polska, a także Ukraina.

W trakcie czynności, na granicy ukraińsko-polskiej, przejęto m.in. ponad 7,2 tys. szt. (7,2 kg) buprenorfiny, o wartości czarnorynkowej 100 tys. dolarów amerykańskich. Zabezpieczono także 6 tys. euro, samochody oraz dowody potwierdzające nielegalną działalność grupy.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W toku międzynarodowych czynności zatrzymano łącznie 11 osób. Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zarzuty dwóm osobom zatrzymanym na terenie Polski. Jeden z zatrzymanych jest podejrzany o  udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz o przemyt znacznej ilości substancji psychotropowych. Drugi z zatrzymanych usłyszał zarzuty posiadania środków odurzających kwalifikowany z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wniosek do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Przestępstwo przemytu znacznej ilości substancji psychotropowych zagrożone jest karą do 12 pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-29
Data udostępnienia informacji: 2019-05-29
Liczba odsłon: 1 105