poniedziałek, 08 kwietnia 2019

Rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z prostytucji

Rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z prostytucji

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej nadzoruje śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. czerpaniem korzyści majątkowych ze świadczonych przez kobiety na terenie kraju i za granicą usług seksualnych.

W toku postępowania na polecenie prokuratora 2 kwietnia  2019 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 osób. Przedstawiono im zarzuty i wobec dwóch podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec trzech zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.

Międzynarodowy charakter grupy

W toku postępowania prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalił, że grupa działała w okresie od 2015 roku do kwietnia 2018 roku na terenie Warszawy, Szczecina, Sopotu, okolic Poznania, Krakowa i innych miejscowościach na terenie Rzeczypospolitej. Ponadto prokurator ustalił, że grupa działała również za granicą w tym na Teneryfie, w Londynie, Mediolanie, Belgradzie. Członkowie grupy dopuścili się przestępstw polegających na nakłanianiu kobiet do uprawienia prostytucji, ułatwianiu kobietom uprawiania prostytucji, a następnie na czerpaniu korzyści majątkowych ze świadczonych przez kobiety usług seksualnych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator przedstawił zatrzymanej Judycie D. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kodeksu karnego, czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji kwalifikowane z art. 204 par. 2 kodeksu karnego oraz udzielania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej narkotyków w postaci kokainy kwalifikowane z art. 59. ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Cztery pozostałe zatrzymane osoby usłyszały zarzuty czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji kwalifikowane z art. 204 par. 2 kodeksu karnego, w tym trzy osoby są również podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec dwóch podejrzanych wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec trzech podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji, natomiast wobec jednego z podejrzanych dodatkowo zakaz opuszczania kraju i zakaz zbliżenia się do określonych osób.

Postępowanie ma charakter rozwojowy prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Podejrzanej Judycie D. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz udzielanie narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 10 lat pozbawiania wolności. Pozostałym podejrzanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-04-08
Data udostępnienia informacji: 2019-04-08
Liczba odsłon: 1 695