poniedziałek, 10 lutego 2020

Rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej dokonującej obrotu narkotykami

Rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej dokonującej obrotu narkotykami

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku nadzoruje śledztwo prowadzone przez Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji dotyczące działania międzynarodowej grupy przestępczej dokonującej obrotu narkotykami.

W wyniku podjętych działań zlikwidowano w Hiszpanii 18 plantacji konopi, gdzie znajdowało się 14,5 tys. krzewów z których uzyskano by ok. 1,5 tony marihuany o wartości ok. 45 milionów złotych. Ponadto dokonano przejęcia 270 kg marihuany, 25 kg haszyszu, kokainy, 7 jednostek broni palnej oraz zatrzymano 63 osób narodowości polskiej, hiszpańskiej, marokańskiej i litewskiej. Działania są efektem współpracy  działających pod nadzorem Prokuratury Krajowej policjantów CBŚP ze służbami hiszpańskimi, przy wsparciu Europolu i Eurojustu.

Działali na terenie Europy

W toku postępowania prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała od co najmniej czerwca 2018 roku do listopada 2019 roku na terenie Hiszpanii, Niemiec, Francji, Polski i innych krajów Unii Europejskie. Przedmiotem jej działalności był obrót znacznymi ilościami narkotyków w postaci m.in. marihuany i haszyszu.

Międzynarodowy obrót narkotykami

Prokuratura wszczęła śledztwo w listopadzie 2019 roku na podstawie ustaleń operacyjnych z których wynikało, że na terenie Europy działała zorganizowana grupa przestępcza o międzynarodowym zasięgu. Z ustaleń wynikało, że członkowie wywodzą się z różnych regionów Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Grupa prowadziła wewnątrzwspólnotowy przemyt oraz wprowadzała do obrotu hurtowe ilości środków odurzających w postaci marihuany oraz haszyszu z Hiszpanii do innych krajów Unii Europejskiej przy wykorzystaniu środków transportu drogowego – ciężarówek przewożących dla zamaskowania legalny towar.

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Hiszpanii Europejski Nakaz Dochodzeniowy dotyczący zatrzymanych obywateli Polski.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-02-10
Data udostępnienia informacji: 2020-02-10
Liczba odsłon: 1 574