piątek, 04 grudnia 2020

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z prostytucji

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z prostytucji

Na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krakowie (14-15 listopada 2020 r.) zatrzymali 10 osób, które usłyszały zarzuty za czerpanie korzyści z prostytucji. Na wniosek prokuratora wobec 7 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Prokurator zabezpieczył milion złotych w gotówce

W toku postępowania prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od października 2019 r. do listopada 2020 r. na terenie Krakowa.

W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w wysokości ok. 1 miliona złotych, które zostały zabezpieczone w gotówce. Ponadto w trakcie czynności zabezpieczono markową biżuterię, torebki, buty.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie jednemu z zatrzymanych przedstawił zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 3 kk. Pięciu zatrzymanych usłyszało również zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk. Ponadto zatrzymani są podejrzani o czerpanie korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji przez inne osoby kwalifikowane z art. 204 par. 2 kk. Jak ustalił prokurator podejrzani uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. Jedna z osób usłyszała również zarzuty dotyczące przestępstwa narkotykowego.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara do 10 lat pozbawiania wolności, pozostałe czyny zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.
W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że zarówno kierujący grupą przestępczą jak i jedna z osób wchodzących w skład grupy w ubiegłym roku zostali nieprawomocnie skazani za podobne przestępstwa.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec 7 podejrznych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 3 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze m.in. w postaci dozór policji, poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z podejrzanymi.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-12-04
Data udostępnienia informacji: 2020-12-03
Liczba odsłon: 1 180