poniedziałek, 10 czerwca 2019

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej obrotu znaczną ilością narkotyków

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej obrotu znaczną ilością narkotyków

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje postępowanie prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej obrotu znaczną ilością narkotyków.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze zatrzymali 8 osób, które usłyszały zarzuty. Wśród zatrzymanych jest założyciel i przywódca zorganizowanej grupy przestępczej. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec 3 podejrzanych, w tym założyciela grupy, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dokonywali obrotu narkotykami

W toku postępowania prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prokurator ustalił, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali w okresie od grudnia 2017 roku do kwietnia 2018 roku na terenie Polski. W tym czasie dokonywali wewnątrzwspólnotowego nabywania narkotyków na terenie Czech, a następnie dokonywali przywozu i wprowadzali je do obrotu na terenie Polski.

Usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator przedstawił jednemu z zatrzymanych zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków i wprowadzania ich do dalszej dystrybucji kwalifikowany z art. 55 ust. 1 i 3 oraz a art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Trzech zatrzymanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, a także m.in. dokonywania obrotu znaczą ilością narkotyków w postaci marihuany oraz wprowadzania ich do obrotu kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 oraz a art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Pozostałych trzech zatrzymanych usłyszało zarzuty wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości marihuany, a następnie wprowadzania jej do obrotu na terenie Polski kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 oraz z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kolejny zatrzymany usłyszał zarzuty wprowadzania do obrotu środków odurzających i posiadania narkotyków.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec trzech podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec czterech podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze m.in. w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymanie paszportu.

Za przestępstwa narkotykowe podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-10
Data udostępnienia informacji: 2019-06-09
Liczba odsłon: 1 388