add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej bronią – Prokuratura Krajowa
czwartek, 23 stycznia 2020

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej bronią

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej bronią

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Kielcach (19 i 20 stycznia 2020 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 28 osób w śledztwie dotyczącym handlu bronią. Postępowanie związane jest z działająca od 2017 roku zorganizowaną grupą przestępczą. Po doprowadzeniu do Prokuratury zatrzymani usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Zatrzymano 39 jednostek broni palnej

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze CBŚP dokonali przeszukań w ponad 100 miejscach na terenie kilku województw, tj. świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego. W toku przeszukań zabezpieczono 39 jednostek, przede wszystkim długiej broni palnej, blisko 1500 sztuk różnego rodzaju amunicji, istotne części konstrukcyjne broni palnej oraz osprzęt do broni w postaci np. tłumików dźwięku. Część broni była przechowywana w specjalnych skrytkach. Dodatkowo ujawniono również materiał wybuchowy, który z uwagi na stwarzanie zagrożenia został zneutralizowany na miejscu przez policyjnych pirotechników.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymani zostali doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie usłyszeli od jednego do nawet kilkudziesięciu zarzutów dotyczących nielegalnego handlu bronią palną i amunicją oraz nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji kwalifikowane z art. 263 par. 1 i 2 kodeksu karnego.

Czyny te zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponadto prokurator przedstawił pięciu podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw związanych z nielegalnym handlem bronią palną i amunicją kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec sześciu podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec wszystkich podejrzanych areszt.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-01-23
Data udostępnienia informacji: 2020-01-22
Liczba odsłon: 2 024

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj