piątek, 21 lutego 2020

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami

Prokuratura Rejonowa w Płońsku nadzoruje śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się przestępstw narkotykowych oraz związanych z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi. W połowie lutego funkcjonariusze CBŚP i Policji zatrzymali 12 osób wchodzących w skład tej grupy. Na wniosek prokuratora 8 członków grupy zostało aresztowanych. Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Ustalenia śledztwa

Grupa działała od czerwca 2019 roku, głównie na terenie Mazowsza. Mogła wprowadzić na rynek łącznie kilkanaście kilogramów narkotyków w tym kokainę, amfetaminę i marihuanę oraz blisko 7 tysięcy tabletek ecstazy.
Funkcjonariusze CBŚP przeszukali miejsca zamieszkania lub użytkowane przez zatrzymanych zabezpieczając narkotyki, w tym kokainę, amfetaminę i marihuanę. Ujawniono i zabezpieczono także krajankę tytoniową i papierosy bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Do transportu narkotyków używano między innymi specjalnie przygotowanych pojemników przypominających puszki na napojach lub produktach kosmetycznych. Przedmioty te także zabezpieczono jako materiał dowodowy.
W toku działań ujawniono niebezpieczne przedmioty takie jak maczety, kastety, pałki, miotacze gazu pieprzowego i kilka jednostek broni pneumatycznej, a także specjalistyczny sprzęt, który miał utrudnić służbom ewentualne zatrzymanie.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że niebezpieczne narzędzia mogły być wykorzystane w ramach porachunków przestępczych, między innymi do odzyskiwania długów za narkotyki. Do ustalenia śledztwa pozostaje kwestia, czy przedmioty te mogły posłużyć do popełnienia innych przestępstw.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator ogłosił zatrzymanym zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tj. o czyn z art. 258 § 1 k.k., w tym dwie osoby podejrzane są o kierowanie tą grupą, tj. o czyn z art. 258 § 3 k.k. Ponadto zarzuty dotyczyły wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków (m.in. o czynów z art. 62 ust. 1, 53 ust. 2, 56 ust. 3 i inne Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), a także przestępstw karnoskarbowych (65 § 3 k.k.s. w zw. z art. 65 § 1 k.k.s.). Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora 8 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd na 3 miesiące. Wobec pozostałych 4 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policyjnego, zakazu opuszczania miejsca pobytu, zakazu wydania paszportu, zawiadamiania KPP w Płońsku o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu, jak również zakaz wszelkich kontaktów w tym również drogą elektroniczną i za pośrednictwem środków telekomunikacyjnych z pozostałymi podejrzanymi.
Wartość zabezpieczonego u podejrzanych mienia wynosi blisko 70 tysięcy zł.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-02-21
Data udostępnienia informacji: 2020-02-20
Liczba odsłon: 1 447