poniedziałek, 14 września 2020

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej rzekomymi lekami na potencję

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej rzekomymi lekami na potencję

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 8 września 2020 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 10 osób w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej, która handlowała rzekomymi lekami na potencję. Zatrzymani to mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Łodzi i Mielca w wieku od 22 do 32 lat. Po doprowadzeniu do Prokuratury zatrzymani usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora wobec czterech podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Sprzedali rzekome leki o wartości ponad 1,1 miliona złotych

Jak ustalił prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zorganizowana grupa przestępca działała od 2016 roku na terenie woj. podkarpackiego, małopolskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Grupa dokonywała obrotu znacznymi ilościami produktów leczniczych, które nie były dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto grupa handlowała sfałszowanymi produktami leczniczymi, poza siecią aptek albo punktów aptecznych, za pośrednictwem utworzonych w tym celu sklepów internetowych takich jak: www.kopkamagra.com, www.onlinekamagra.org, www.finkamagra.com oraz www.aptekapotencja.pl. W ofercie potencjalny klient informowany był, że sprzedaż „leków” na potencję odbywa się bez recepty i poza apteką.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zorganizowana grupa przestępcza dokonała ponad 5 tysięcy transakcji rzekomych leków o łącznej wartości ponad 1,1 miliona złotych.

Nielegalne leki na potencję

Oferowane przez podejrzanych do sprzedaży produkty w postaci tabletek o nazwach m.in. Kamagra, Kamagra do ssania, Cobra-120, Sildemax, Cenforce, Super Kamagra, Lovegra, Tadarise-20, Kamagra-100 Chawable Tabs, Cenforce-100, Cialis stanowiły środki farmaceutyczne niewiadomego pochodzenia. W legalnym obrocie produkty na potencję mogą być sprzedawane tylko w aptekach i wyłącznie po okazaniu recepty. W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że sprzedawane przez sprawców „środki farmaceutyczne” nie przechodziły procedury dopuszczenia do obrotu toczącej się przed Komisją Europejską, a także nie były dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ujawniono prawie 23 tysiące nielegalnych środków na potencję

W wyniku przeszukań przeprowadzonych na terenie Warszawy, Łodzi, Krakowa i Mielca ujawniono magazyn, w którym zabezpieczono prawie 23 tysiące sztuk nielegalnych środków na potencję o czarnorynkowej wartości około pół miliona złotych. W trakcie czynności na poczet przyszłych kar i kosztów postępowania zabezpieczono również mienie podejrzanych w postaci luksusowego samochodu marki Bentley o wartości ponad 200 tysięcy złotych, gotówkę w łącznej kwocie około 75 tysięcy złotych, akty notarialne nabycia nieruchomości o wartości około 2 milionów złotych, broń gazową oraz specjalistyczne urządzenia do wydobywania kryptowalut.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił jednemu z zatrzymanych zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kodeksu karnego. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej nielegalny handel rzekomymi lekami kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty dostarczania lub udostępniania sfałszowanych produktów leczniczych oraz obrotu produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia, prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia na prowadzenie apteki albo punktu aptecznego kwalifikowane z art. 124b ust. 2, art. 125 ust. 2 pkt 2 i art. 127a ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne. Kolejne zarzuty dotyczą dokonywania obrotu towarami o znacznej wartości oznaczonymi podrobionymi znakami towarowymi kwalifikowane z art. 305 ust. 3 ustawy Prawo własności przemysłowej.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostałe przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec czterech podejrzanych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci  tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i  zastosował tymczasowe aresztowanie.

Wobec pozostałych zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach po 30 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-09-14
Data udostępnienia informacji: 2020-09-14
Liczba odsłon: 3 246