piątek, 17 maja 2019

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich

Prokuratorzy Śląskiego Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji dokonali rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich.

Na polecenie prokuratora (14 maja 2019 roku) zatrzymano oraz doprowadzono z Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych łącznie 17 osób. Wszyscy po doprowadzaniu od Prokuratury usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował łącznie wobec szesnastu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zorganizowane grupy przestępcze

Prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalili, że w skład zorganizowanej grupy przestępczej wchodziły m.in dwie grupy przestępcze kierowane przez Łukasza Cz. ps. „Boruta” oraz Łukasza F. Dotychczas zatrzymano 30 ich członków.

Jak ustalili prokuratorzy, te dwie grupy przestępcze wchodziły w skład zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Arkadiusza L. Jego grupa rozpoczęła działalność przestępczą w 2011 roku, początkowo na terenie Zabrza, a następnie rozszerzając swoją dzielność na teren innych miast w tym Gliwic, Bytomia, i Bielska Białej.

Handlowali narkotykami

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zasadniczą działalnością przestępczą grupy kierowanej przez Arkadiusza L. był obrót znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, haszyszu, amfetaminy, kokainy, mefedronu i tabletek ekstazy jak również dokonywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw tych substancji.

Bojówka śląskiego klubu piłkarskiego

W toku śledztwa prokurator ustalił, że od 2016 roku w skład grupy kierowanej przez Arkadiusza L. wchodziła również bojówka pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich, którą kierował Krzysztof M. ps. „Mara”. Członkowie grupy trenowali sztuki walki i brali udział w walkach organizowanych zwłaszcza w kategorii MMA. Liderzy grupy w krótkim czasie na telefoniczne wezwanie potrafili zgromadzić kilkudziesięciu członków bojówki gotowych do udziału w bójkach, pobiciach, zastraszeniach.

Zbrojny charakter grupy

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że grupa kierowana przez Arkadiusza L. miała charakter zbrojny. Jego członkowie używali krótkiej broni palnej lub broni gazowej, siekier, maczet, noży i kijów bejsbolowych. Członkowie grupy dopuszczali się licznych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, które były dokonywane w ciągu dnia w miejscach publicznych. Sprawcy dokonywali tych czynów w miejscach publicznych nie używając kominiarek, co miało być elementem zastraszania ewentualnych świadków zdarzenia.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, uczestniczenia w obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jak również licznych czynów przeciwko życiu i zdrowiu, w tym bójek i pobić kwalifikowanych z art. 158 par. 1 kodeksu karnego.

Zabezpieczono narkotyki i pieniądze

W toku czynności przeszukania przeprowadzonych u podejrzanych dokonano zabezpieczenia narkotyków w postaci 4 kilogramów kokainy, kilkuset gramów marihuany. Ponadto zabezpieczono amunicję, siekiery, maczety, pałki teleskopowe, kominiarki, gadżety klubowe. Jednocześnie prokurator dokonał zabezpieczenia pieniędzy w kwocie ponad 170 tysięcy złotych.

16 podejrzanych trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec podejrzanych wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec 16 podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wobec jednego z podejrzanych Sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i prokuratorzy nie wykluczają dalszych  zatrzymań w tej sprawie.

Przestępstwa narkotykowe zarzucone podejrzanym zagrożone są kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-17
Data udostępnienia informacji: 2019-05-17
Liczba odsłon: 1 944