piątek, 26 marca 2021

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej agencje towarzyskie

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej agencje towarzyskie

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie (16 marca 2021 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 osób. W wyniku podjętych działań realizacyjnych zlikwidowano zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się czerpaniem korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 33 do 53 lat mieszkańcy Tarnowa, Gorlic i Krakowa oraz jedna kobieta obywatelka Ukrainy w wieku 38 lat. Wśród zatrzymanych jest również Daniel G. ps. „Walker” - 40 - letni mieszkaniec Tarnowa, który kierował grupą. W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa prowadziła agencje towarzyskie na terenie Tarnowa i Krakowa.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił Danielowi G. zarzut kierowanie zorganizowaną grupa przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 1 i 3 kk natomiast sześciu pozostałych zatrzymanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk. Ponadto zatrzymani usłyszeli również zarzuty dotyczące m.in. rozbojów z użyciem niebezpiecznych przedmiotów kwalifikowane z art. 280 par. 2 kk, czerpania korzyści z cudzego nierządu kwalifikowane z  art. 204 par. 2 kk, a także posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Kierujący grupą zarobił 870 tysięcy złotych

W toku śledztwa ustalono, że będąca przedmiotem sprawy zorganizowana grupa przestępcza działała od stycznia 2020 roku i zajmowała się organizacją, a następnie prowadzaniem agencji towarzyskich w wynajmowanych mieszkaniach tzw. mieszkaniówkach, gdzie zatrudnione kobiety uiszczały opłatę za możliwość pracy w wysokości 200 zł za dobę.

Prokurator ustalił, że Daniel G. w okresie od stycznia 2020 roku do momentu zatrzymania tj. 16 marca 2021 roku, w ramach zarządzanych przez siebie stacjonarnych agencji towarzyskich, z prostytucji co najmniej 100 kobiet osiągnął korzyść majątkową w łącznej kwocie około 870 tysięcy złotych.

Grozili i zastraszali

Z ustaleń dokonanych przez prokuratora wynika, że grupa przestępcza popełniała również rozboje z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w tym przy użyciu noża i przedmiotów przypominających broń palną na kobietach świadczących usługi seksualne poza „patronatem” grupy. Zdarzenia takie miały miejsce w Warszawie, Radomiu, Częstochowie, Jaśle i Dębicy. Sprawcy zabierali kobietom biżuterię, pieniądze oraz telefony. Dodatkowo pokrzywdzone były informowane, że dalsze świadczenie usług seksualnych jest możliwe tylko pod „patronatem” grupy przestępczej, w kontrolowanych przez nią „agencjach mieszkaniowych” oraz na zasadach przez nią określonych. Praca na tych zasadach wiązała się z koniecznością uiszczania każdego dnia przez kobiety kwoty 200 złotych na rzecz członków tej grupy.

Prokurator zabezpieczył około 300 tysięcy złotych

Podczas przeprowadzonych w sprawie przeszukań ujawniono i zabezpieczono gotówkę w walucie polskiej i euro o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych. Dodatkowo zabezpieczono dwa pistolety pneumatyczne, broń hukowo-gazową oraz 62 sztuki amunicji.

5 osób trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wobec 5 podejrzanych Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec 2 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci przede wszystkim dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju.

Śledztwo ma rozwojowy charakter. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-03-26
Data udostępnienia informacji: 2021-03-26
Liczba odsłon: 1 916