add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej narkotyki – Prokuratura Krajowa
czwartek, 12 sierpnia 2021

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej narkotyki

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej narkotyki

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu nadzoruje śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem narkotykami w znacznych ilościach. Z ustaleń postępowania wynika, że grupa funkcjonowała na terenie woj. opolskiego i dolnośląskiego.

Prokuratorskie zarzuty

W toku postepowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu 8 osobom przedstawił zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w tym jednej kierowania grupą kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk. Ponadto osoby te są podejrzane o dokonywanie przemytu znacznych ilości narkotyków w tym haszyszu i heroiny kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wprowadzanie do obrotu znaczących ilości narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Wobec 7 podejrzanych na wniosek prokurator stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przemyt narkotyków

W toku śledztwa ustalono, że narkotyki trafiały z Europy Zachodniej do Polski będącej jedynie krajem tranzytowym. Następnie miały  być przewożone do innych krajów europejskich, w tym do Skandynawii.
Pierwsze zatrzymania miały miejsce w lutym 2021 roku, kiedy to policjanci przejęli blisko 150 kg haszyszu o wartości 8 milionów złotych i zatrzymali 2 podejrzanych. Następne zatrzymania miały miejsce w kwietniu. Wówczas na przejściu granicznym w Słubicach przejęto blisko 27 kg heroiny wartej ponad 6 milionów złotych. Narkotyki były ukryte w kabinie kierowcy samochodu ciężarowego w jednym ze schowków. Następnie na terenie woj. opolskiego zatrzymano kolejnego podejrzanego o przemyt narkotyków.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-08-12
Data udostępnienia informacji: 2021-08-11
Liczba odsłon: 2 923

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj