wtorek, 11 czerwca 2019

Rozbicie zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się produkcją narkotyków

Rozbicie zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się produkcją narkotyków

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu nadzoruje postepowania prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji w przedmiocie działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości środków odurzających oraz kradzieżami i paserstwem samochodów na terenie Polski i za granicą.

W toku jednego z postępowań (29.05.2019 roku) zatrzymano 4 osoby, które usłyszały zarzuty. Na wiosek prokuratora wobec jednego z zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Trzy zorganizowane grupy przestępcze

W toku postępowań prowadzonych przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zlikwidowano 2 laboratoria metamfetaminy oraz dziuple samochodową. Ponadto zabezpieczono narkotyki i części samochodowe pochodzące z kradzieży w Niemczech. Działania przeprowadzono na terenie Dolnego Śląska oraz w Czechach.

Wszystkie trzy sprawy dotyczą zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości środków odurzających oraz kradzieżami i paserstwem samochodów na terenie Polski i za granicą.

Laboratorium amfetaminy

W pierwszym postępowaniu w trakcie czynności przeprowadzonych na terenie powiatu zgorzeleckiego policjanci z Zarządu we Wrocławiu CBŚP, Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu oraz funkcjonariusze dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu przeszukali mieszkania i pomieszczenia użytkowane przez  4 zatrzymanych. Na terenie jednego z obiektów znajdowało się laboratorium metamfetaminy. Tam też przejęto urządzenia i substancje niezbędne do przeprowadzenia syntezy tego narkotyku. Główna skrytka była ukryta w piwnicy. W pomieszczeniu, do którego prowadziło zamaskowane wejście odkryto 24 tys. tabletek zawierających pseudoefedrynę oraz 1,5 kg substancji służącej do zwiększenia masy środka odurzającego. W innych obiektach zabezpieczono również metamfetaminę, marihuanę, elektronarzędzia m.in. służące do pokonywania zabezpieczeń w autach, różne części i podzespoły samochodowe mogące pochodzić z przestępstwa. W toku postępowania zabezpieczano również 50 sztuk amunicji.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. posiadania i wprowadzania do obrotu narkotyków, paserstwa i kradzieży.

Kolejne laboratorium

W toku kolejnego postępowania w maju bieżącego roku na terenie powiatu zgorzeleckiego zlikwidowano laboratorium metamfetaminy i pseudoefedryny. W toku czynności zabezpieczono jednocześnie urządzenia, odczynniki oraz substancje chemiczne służące do produkcji narkotyków oraz nieduże ilości gotowych narkotyków. Podczas czynności zatrzymano dwie osoby. Prokurator przedstawił im zarzuty wytwarzania i wprowadzania do obrotu metamfetaminy. Na wniosek prokuratora wobec dwóch podejrzanych Sąd Rejonowy dla Wrocławiu Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Działania na terenie Czech

Czynności wobec kolejnej zorganizowanej grupy przestępczej miały miejsce nie tylko na terenie województwa dolnośląskiego, ale także w Czechach. Wówczas zatrzymano 4 osoby i zabezpieczono m.in. narkotyki, przedmiot przypominający broń oraz maczetę. W wyniku czynności prowadzonych na terenie Republiki Czeskiej funkcjonariusze KWP w Libercu zatrzymali jedną osobę i zabezpieczyli elementy pojazdów pochodzących z kradzieży głównie z Niemiec. W Polsce na posesji należącej do tego zatrzymanego znaleziono również narkotyki, które były ukryte w skrytce w ziemi.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i rozprowadzaniem środków odurzających.

Na wniosek prokuratora wobec jednego z zatrzymanych Sąd Rejonowy dla Wrocławiu Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec trzech osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-11
Data udostępnienia informacji: 2019-06-11
Liczba odsłon: 1 434