czwartek, 26 listopada 2020

Rozbita grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym handlem papierosami

Rozbita grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym handlem papierosami

W ostatnich dniach, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Przemyślu funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Jasionce zatrzymali 8 osób w związku z działalności grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem papierosami. Zatrzymani to mieszkańcy Przemyśla, Mielca i innych miejscowości województwa małopolskiego. Wśród nich jest również kierujący grupą Grzegorz W.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu usłyszeli zarzuty odpowiednio kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dopuszczenia się przestępstw karno – skarbowych.

Jak ustalono podejrzani w okresie 6 miesięcy wprowadzili do obrotu 102,5 tysiąca paczek papierosów bez akcyzy, narażając Skarb Państwa na  uszczuplenie należności publicznoprawnych w wysokości blisko 2,5 miliona złotych.

Środki zapobiegawcze

Wobec trzech podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Przemyślu wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Po wykonaniu czynności procesowych z pozostałymi osobami prokurator zastosował środki o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Ponadto na poczet przyszłych kar majątkowych, prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych o wartości ponad miliona złotych.

Ustalenia śledztwa

Jak ustalono w toku postępowania grupa działała w okresie od stycznia do lipca 2019 roku na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego. Celem tej grupy przestępczej było nabywanie, przechowywanie i zbywanie odbiorcom z całego kraju wyrobów akcyzowych w postaci papierosów różnych marek, bez polskich znaków akcyzy.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-11-26
Data udostępnienia informacji: 2020-11-26
Liczba odsłon: 603