wtorek, 15 grudnia 2020

Rozwiązanie sprawy zabójstwa sprzed 26 lat

Rozwiązanie sprawy zabójstwa sprzed 26 lat

Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Poznaniu oraz funkcjonariuszy Komedy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z tzw. „Archiwum X”, po raz kolejny doprowadziły do ustalenia sprawcy zbrodni sprzed lat. Tym razem sprawa dotyczyła zabójstwa, które miało miejsce 3 kwietnia 1994 roku w Mikuszewie (woj. wielkopolskie). Jest to kolejna sprawa, którą udało się wyjaśnić po latach, wykorzystując przy jej rozwiązaniu nowoczesne techniki badawcze.

Analizy materiału dowodowego i badania genetyczne

Ustalenie zabójcy poprzedzone było żmudną analizą materiału dowodowego ujawnionego i zabezpieczonego na miejscu zdarzenia. Policjanci z poznańskiego „Archiwum X” stosując współczesne metody badań kryminalistycznych, przyjęli, że sprawcą zabójstwa musiała być osoba dobrze znająca teren i wywodząca się z tego samego środowiska co pokrzywdzona. Dalsza analiza danych zebranych przez prokuraturę oraz „Archiwum X”, w tym weryfikacja genetyczna śladów biologicznych oraz informacji przekazanych przez świadków, dała podstawy do zatrzymania ustalonej osoby.

Usłyszał zarzut zabójstwa

Sprawcą okazał się Waldemar B., 52 – letni mieszkaniec powiatu wrzesińskiego, który został zatrzymany przez funkcjonariusz Policji 14 grudnia 2020 roku.

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszał zarzuty  zabójstwa oraz usiłowania zgwałcenia pokrzywdzonej (art. 148 § 1 d.k.k. i art. 11 § 1 d.k.k. w związku z art. 168 § 1 d.k.k. w związku z art. 10 § 2 d.k.k.). Podejrzany przyznał się do dokonania czynu i złożył obszerne wyjaśnienia, które zostaną podane weryfikacji.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem Waldemara B., prokurator podjął decyzję wystąpieniu do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Podejrzanemu, według stanu prawnego sprzed 1997 roku, grozi kara pozbawienia wolności od 8 do 15 lat lub kara 25 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-12-15
Data udostępnienia informacji: 2020-12-15
Liczba odsłon: 567