piątek, 14 grudnia 2018

Skuteczne działania Prokuratury przeciwko sprawcom przestępstw na szkodę dzieci

Skuteczne działania Prokuratury przeciwko sprawcom przestępstw na szkodę dzieci

Na dzisiejszej konferencji prasowej (14 grudnia 2018 roku) Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował o zaostrzeniu kar wobec sprawców brutalnych i drastycznych przestępstw popełnianych na szkodę dzieci.

Zapadł wyrok w sprawie usiłowania zabójstwa

Sąd Okręgowy w Koszalinie 14 grudnia 2018 roku wydał wyrok w sprawie dotyczącej usiłowania zabójstwa i znęcania się ze szczególnym okrucieństwem w Drawsku – Pomorskim nad dwójką chłopców przez ich matkę i jej konkubenta. 

Marek K. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. W stosunku do matki Katarzyny W. orzeczono karę 15 pozbawienia wolności. Sąd orzekł nadto zakaz kontaktowania się i zbliżania się do pokrzywdzonych oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Prokurator wnosił o orzeczenie – w stosunku do mężczyzny – kary dożywotniego pozbawienia wolności, a w stosunku do matki pokrzywdzonych – kary 25 lat pozbawienia wolności.

Będziemy konsekwentnie domagać się wobec mężczyzny kary dożywotniego pozbawienia wolności, a wobec matki dzieci jej zaostrzenia – powiedział Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego po uzyskaniu uzasadnienia wyroku prokuratura złoży w tej sprawie apelację.

Prokuratura Krajowa zbadała sprawę   

Jak wskazał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro sprawa usiłowania zabójstwa i znęcania się ze szczególnym okrucieństwem w Drawsku – Pomorskim nad dwójką chłopców przez ich matkę i jej konkubenta jest przykładem prawidłowego i skutecznego wykorzystania przez Prokuratora Generalnego instrumentów przewidzianych przepisami prawa po reformie Prokuratury w 2016 roku.

Pierwotnie postępowanie było prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Drawsku Pomorskim, która w 2017 r. skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko matce dzieci i jej konkubentowi oskarżając ich o znęcanie się nad dziećmi i spowodowanie ciężkich uszkodzeń ciała – przypominał Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak.

Po zbadaniu akt w Prokuraturze Krajowej ujawniono rażące błędy i zaniedbania, których dopuszczono się w toku śledztwa i polecono złożenie wniosku o zwrot sprawy do prokuratury celem uzupełnienia istotnych braków materiału dowodowego.

Prokuratorzy zmienili zarzuty

Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, po uwzględnieniu wniosku przez Sąd, sprawę przekazano do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie prokurator pozyskał dodatkowy materiał dowodowy. Przesłuchano około 50 kolejnych świadków, pozyskano dodatkowe opinie biegłych. Przesłuchano lekarzy opiekujących się dziećmi, którzy jednoznacznie podali, że młodszy z chłopców przeżył tylko i wyłącznie dzięki temu, że został poddany hospitalizacji, a w jej trakcie licznym zabiegom operacyjnym, ratującym życie.

To tylko wysiłek lekarzy spowodował, że chłopca udało się uratować przed śmiercią – podkreślił Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Prokuratorzy po zebraniu obszernego materiału dowodowego, radykalnie zmienili zarzuty wobec matki pokrzywdzonych i jej konkubenta na usiłowanie zabójstwa w zbiegu ze znęcaniem ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałty ze szczególnym okrucieństwem.

Prokurator w grudniu 2017 r., ponownie skierował akt oskarżenia, tym razem do Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-12-14
Data udostępnienia informacji: 2018-12-14
Liczba odsłon: 3 902