czwartek, 30 stycznia 2020

Skuteczne śledztwo dotyczące rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim

Skuteczne śledztwo dotyczące rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach nadzoruje śledztwo, prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu, dotyczące osób zajmujących się rozpowszechnianiem materiałów o charakterze pedofilskim. W sprawie 67 osobom postawiono zarzuty dotyczące produkcji, posiadania i rozpowszechniania treści pedofilskich w sieci Internet. Dotychczas wobec 54 z nich do sądów zostały skierowane akty oskarżenia, na podstawie których prawomocnym wyrokiem sądu skazanych zostało już 37 oskarżonych, pozostałe sprawy pozostają w toku.

Międzynarodowe czynności śledcze

Początek sprawy sięga 2017 roku, kiedy to w wyniku międzynarodowej współpracy Policji z kilku krajów, w tym z Polski, zatrzymano mężczyznę podejrzanego o posiadanie i udostępnianie materiałów o charakterze pedofilskim. Był nim obywatel Polski, od wielu lat mieszkający w Bukareszcie. Ustalono, że w Internecie pojawiły się materiały o treści pedofilskiej, gdzie pokrzywdzonym jest chłopiec z Polski. Poczynione w sprawie działania doprowadziły do zidentyfikowania tożsamości i ustalenia miejsca zamieszkania 37 letniego pedofila. Zatrzymanie mężczyzny zostało przeprowadzone we współpracy z rumuńską policją, a całość działań koordynował EUROPOL.

W wyniku dalszych działań zidentyfikowano dziecko, które  uwieczniono na nagraniu. Jak ustalono, sprawcą utrwalonym na zabezpieczonych nagraniach przestępstw pedofilskich, okazał się ojciec pokrzywdzonego.

Pod nadzorem prokuratury siedleckiej wykonano czynności, w wyniku których zatrzymano pedofila oraz uratowano dziecko przed dalszym wykorzystywaniem. W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych u w/wym. policjanci zabezpieczyli szereg nośników informatycznych należących do sprawcy. Zostały one poddane dokładnym oględzinom przez policyjnych ekspertów. Analiza pozwoliła na ustalenie, że są tam duże ilości materiałów z pornografią dziecięcą, jaką podejrzany uzyskiwał z Internetu od innych pedofilów. Część z tych treści ma bardzo drastyczny charakter. Prokurator skierował wniosek o tymczasowe aresztowanie pedofila, a po przeprowadzeniu śledztwa skierował do sądu akt oskarżenia. Osoba ta została skazana na 9 lat pozbawienia wolności.

Dalsze czynności realizowane przez Policję i osobiście przez nadzorującego postępowanie prokuratora doprowadziły do uzyskania informacji na temat kolejnych sprawców rozpowszechniających treści pedofilskie, z którymi kontakty przez Internet utrzymywał między innymi mężczyzna z terenu województwa mazowieckiego.

Kilkadziesiąt osób uwikłanych w sieć pedofilską

W toku śledztwa, na polecenie prokuratora, zatrzymano na terenie Polski kilkadziesiąt osób, które za pośrednictwem Internetu wymieniały się treściami pedofilskimi. 37 z nich, na wniosek prokuratora, zostało tymczasowo aresztowanych. Wśród zatrzymanych są mężczyźni w wieku 18-65 lat, pochodzący z różnych środowisk, o różnym statusie materialnym i społecznym. Są wśród nich m.in. bezrobotni, pracownicy fizyczni, lekarze, emeryci czy też doktor nauk technicznych. Wśród zatrzymanych znalazło się również dwóch tzw. łowców pedofilów, którzy tym samym próbowali odwrócić uwagę od swojej przestępczej działalności. Ponadto u kilku zatrzymanych zabezpieczono dowody świadczące o tym, że aktywnie poszukiwali osób małoletnich celem nawiązania kontaktu osobistego, mającego w rezultacie ich wykorzystanie seksualne. Przeprowadzone działania uchroniły potencjalne ofiary przed przemocą seksualną.

W sprawie zabezpieczono od podejrzanych mienie wartości około 300 tysięcy złotych.
W ostatnich dniach prokurator przedstawił zarzuty o czyny z art. 202 par. 3 kk kolejnym trzem osobom. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, a na jej dalszym etapie planowane są kolejne zatrzymania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-01-30
Data udostępnienia informacji: 2020-01-30
Liczba odsłon: 1 105