środa, 30 września 2020

Staną przed Sądem za pobicia z użyciem siekier, noży i pałek

Staną przed Sądem za pobicia z użyciem siekier, noży i pałek

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku 14 września 2020 r. skierował do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia wobec pięciu mężczyzn oskarżonych o popełnienie łącznie 16 przestępstw w tym m.in. o pobicia z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Oskarżeni to mieszkańcy Słupska, w wieku od 22 do 41 lat.

Zakres zarzutów

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku oskarżył Konrada K., Natana K., Piotra D.-Z., Krzysztofa S. oraz Marcina T. o popełnienie łącznie 16 przestępstw. Zarzuty dotyczą głównie czynów z art. 159 kk (pobicia z użyciem niebezpiecznych przedmiotów), o które zostało oskarżonych pięciu mężczyzn. Jednemu z oskarżonych prokurator zarzucił usiłowanie zabójstwa z art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 148 par. 1 kk. Czterech oskarżonych było tymczasowo aresztowanych. Zarzuty dotyczą zdarzeń o charakterze kryminalnym, które miały miejsce w okresie od lipca do grudnia 2019 r.

Dwa ciosy nożem w brzuch

Jeden z zarzutów dotyczy pobicia z użyciem niebezpiecznych przedmiotów do jakiego doszło w nocy z 2 na 3 lipca 2019 r. w Łebie. Pokrzywdzony został pobity przez Konrada K. i Krzysztofa S. Ponadto Konrad K. usiłował pozbawić życia pokrzywdzonego, zadając mu dwa ciosy nożem w okolice jamy brzusznej. Krzysztof S. używając pałki teleskopowej uderzył towarzyszącą pokrzywdzonemu kobietę w głowę powodując u niej utratę przytomności. Czyny te zostały zakwalifikowane z art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 148 par. 1 kk oraz art. 159 kk.

Za przestępstwo usiłowania zabójstwa grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności, natomiast za udział w pobiciu z użyciem niebezpiecznego przedmiotu do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolejne pobicie z użyciem noża miało miejsce 3 maja 2019 r. w Słupsku. Sprawcami byli Konrad K. i Natan K.

Pobicie w salonie gier

Do następnego zdarzenia doszło 2 lipca 2019 roku w salonie gier w Słupsku. Wówczas  Konrad K„ Piotr D.-Z., i Natan K. dokonali pobicia pokrzywdzonego z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci pałek i innych ostrych narzędzi.

Natan K. jest również oskarżony o znieważenie funkcjonariusza Policji oraz zmuszenie policjanta do zaniechania czynności służbowej. Ponadto Natan K. jest oskarżony o bezprawne samouwolnienie się, po jego zatrzymaniu i doprowadzeniu do oznakowanego radiowozu.

Kolejne zarzuty objęte aktem oskarżenia dotyczą również nielegalnego posiadania amunicji do broni palnej oraz posiadania środków odurzających.

Obszerny materiał dowodowy

W toku postępowania prokurator uzyskał kilkanaście opinii biegłych m.in. z zakresu genetyki sądowej, antropologii, informatyki, mechanoskopii oraz z zakresu badań broni palnej. Przesłuchano 44 świadków oraz wykonano szereg innych czynności, które doprowadziły do ustalenia sprawców powyższych zdarzeń.

Od lipca 2019 r. śledztwo nadzorował Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Pierwotnie postępowanie zostało wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Lęborku w sprawie dokonanego w dniu 2 lipca 2019 r. w Łebie usiłowania zabójstwa.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-09-30
Data udostępnienia informacji: 2020-09-29
Liczba odsłon: 768