piątek, 14 sierpnia 2020

Szef zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła VAT w kwocie ponad 80 milionów złotych, zasiądzie na ławie oskarżonych

Szef zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła VAT w kwocie ponad 80 milionów złotych,  zasiądzie na ławie oskarżonych

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych, w tym przeciwko założycielowi i kierującemu grupą.

Obrót paliwami płynnymi

Aktem oskarżenia objęto działalność grupy w okresie od stycznia 2015 roku do czerwca 2016 roku. Jak wynika z ustaleń, grupa działała m. in. na terenie Legnicy i Poznania. Członkowie grupy dopuszczali się popełniania przestępstw skarbowych, związanych z nielegalnym obrotem paliwami płynnymi w ramach tzw. karuzeli podatkowej, której celem było dokonanie uszczupleń należności podatkowych Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług (VAT).

Kierujący grupą

Jak ustalono w toku śledztwa, założycielem i kierującym grupą był Paul G. Mężczyzna posiada obywatelstwo niemieckie oraz status rezydenta w Szwajcarii. W wyniku działalności tej grupy przestępczej doszło do uszczuplenia należność publicznoprawnych Skarbu Państwa z tytułu podatku od towaru i usług w wysokości ponad 80 milionów złotych.

Zabezpieczone środki

Przed skierowaniem aktu oskarżenia prokurator w następstwie szeroko prowadzonych działań zabezpieczył środki pieniężne należące do kierującego grupą, zdeponowane na rachunku bankowym w Czechach, w wysokości blisko 4 milionów EURO.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-08-14
Data udostępnienia informacji: 2020-08-14
Liczba odsłon: 1 113