piątek, 29 maja 2020

Tymczasowe aresztowania członków grupy zajmującej się wprowadzeniem do obiegu fałszywych banknotów

Tymczasowe aresztowania członków grupy zajmującej się wprowadzeniem do obiegu fałszywych banknotów

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Gdańsku sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obiegu podrobionych banknotów. Tymczasowe aresztowania to wynik postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji. Śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obiegu podrobionych banknotów o nominale 20 funtów brytyjskich na terenie województwa pomorskiego.

Zarzuty kierowania grupą przestępczą

Podejrzani to dwaj mężczyźni, w tym kierujący grupą oraz kobieta. Prokurator przedstawił im zarzuty odpowiednio kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, puszczenia oraz usiłowania puszczenia w obieg podrobionych obcych pieniędzy o nominale 20 funtów brytyjskich w ilości nie mniejszej niż 54 sztuki oraz przechowywania w celu wprowadzenia w obieg podrobionych obcych pieniędzy o nominale 20 funtów brytyjskich w ilości nie mniej niż 126 sztuk.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Mechanizm przestępczego działania

Z ustaleń śledztwa wynika, że organizatorem przestępczego procederu był jeden z zatrzymanych mężczyzn. Do zorganizowanej przez siebie działalności przestępczej zwerbował inne osoby, w tym pozostałych podejrzanych.
Członkowie grupy podjęli czynności związane z puszczaniem do obiegu fałszywych banknotów 20 – to funtowych poprzez ich wymianę w kantorach wymiany walut zlokalizowanych na terenie Gdańska i innych miejscowości.

Zabezpieczono ponad 120 fałszywych banknotów

Podczas przeszukania zatrzymanych oraz ich miejsca zamieszkania, policjanci ujawnili ponad 120 banknotów o nominale 20 funtów każdy. Z oględzin banknotów wynika, że numery seryjne w wielu przypadkach powtarzały się, co jednoznacznie wskazuje, że są to banknoty podrobione.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-05-29
Data udostępnienia informacji: 2020-05-29
Liczba odsłon: 636