środa, 30 grudnia 2020

Tymczasowe aresztowania podejrzanych o rozboje w celu wyrównania strat spowodowanych likwidacją plantacji konopi

Tymczasowe aresztowania podejrzanych o rozboje w celu wyrównania strat spowodowanych likwidacją plantacji konopi

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Płocku sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 3 mężczyzn, podejrzanych m.in. o rozboje, wymuszenia rozbójnicze, uprawę konopi innych niż włókniste oraz posiadanie znacznych ilości środków odurzających.

Likwidacja plantacji pretekstem do brutalnego działania 

Sprawa miała swój początek w 2017 roku, kiedy to niemieckie służby zlikwidowały plantację konopi innych niż włókniste. Była ona prowadzona w wynajętym domu Polaka w miejscowości Linnich-Gereonsweiler na terenie Niemiec. Przejęto wówczas prawie 300 roślin. Niedługo po tym zdarzeniu, osoby które liczyły na zysk ze sprzedaży marihuany, objęły sobie za cel właściciela nieruchomości. Zaczął on dostawać pogróżki z żądaniem pieniędzy za „straty” jakie ponieśli członkowie gangu. Groźby kierowane były nie tylko wobec właściciela domu, ale także wobec jego rodziny. Mężczyzna był zastraszany, bity i sukcesywnie zabierano mu pieniądze. Łącznie stracił aż 85 tysięcy euro.

Informacja od pokrzywdzonego podstawą wszczęcia postępowania 

Mając świadomość, że sam nie rozwiąże tego problemu pokrzywdzony poinformował o zdarzeniach policjantów CBŚP. Na bazie uzyskanych i zweryfikowanych przez funkcjonariuszy informacji, Prokuratura Okręgowa w Płocku wszczęła śledztwo. Poczynione w toku postępowania ustalenia doprowadziły do zatrzymania 3 Polaków, na terenie woj. mazowieckiego. Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Płocku, gdzie przedstawiono im zarzuty.

Zabezpieczenia majątkowe

W toku realizowanych czynności ustalono również majątek należący do podejrzanych, który został zabezpieczony na poczet przyszłych kar. Mienie objęte zabezpieczeniem to kwota w wysokości blisko miliona złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-12-30
Data udostępnienia informacji: 2020-12-30
Liczba odsłon: 567