środa, 21 października 2020

Tymczasowe aresztowania w związku nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych i narażeniem Skarbu Państwa na uszczuplenia w kwocie ponad 10 milionów złotych

Tymczasowe aresztowania w związku nielegalnym wytwarzaniem  wyrobów tytoniowych i narażeniem Skarbu Państwa na uszczuplenia w kwocie ponad 10 milionów złotych

Wspólne działania Prokuratury Rejonowej w Złotoryi oraz funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim doprowadziły do ujawnienia hali magazynowej nielegalnej wytwórni wyrobów tytoniowych w Chojnowie oraz zatrzymania czterech mężczyzn związanych z przestępczym procederem.

Ponad 18 ton suszu tytoniowego

Podczas oględzin miejsca zdarzenia oraz znajdującego się tam samochodu ciężarowego, ujawniono susz tytoniowy o łącznej wadze ponad 18 ton oraz 1,8 tony krajanki tytoniowej, a także 440 kilogramów pyłu jako pozostałości po cięciu tytoniu. Zabezpieczono maszyny i urządzenia służące do produkcji wyrobów tytoniowych.

Co zarzuca się podejrzanym

Mężczyźni zatrzymani w trakcie wyładunku przywiezionych liści tytoniu zostali następnie doprowadzeni do prokuratury. Trzech z nich usłyszało zarzuty uchylania się od opodatkowania oraz narażenia w ten sposób Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie ponad 10 milionów złotych oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych znacznej wartości bez wymaganego wpisu do rejestru.
Czwartemu z mężczyzn prokurator przedstawił zarzut sprowadzenia na terytorium Polski wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego nieoznaczonego znakami akcyzy, bez uiszczenia należnego podatku akcyzowego w kwocie stanowiącej wielką wartość.

Środki zapobiegawcze

Wobec trzech podejrzanych prokurator skierował wnioski do Sądu Rejonowego w Złotoryi o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, które zostały uwzględnione przez sąd.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem czwartego podejrzanego prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków wolnościowych w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-10-21
Data udostępnienia informacji: 2020-10-20
Liczba odsłon: 364